Czym jest Dynamic DNS (DDNS)? Jak działa i na czym polega taka usługa? Poradnik i przegląd 8 serwisów oferujących dynamiczny DNS.
Spis treściNa czym polega usługa DDNS i kiedy warto z niej skorzystać? To rozwiązanie, które rozwiązuje problem zmiennego adresu IP. Z jego pomocą możesz zyskać dostęp online do routera i serwera w dowolnym momencie.
Dynamic DNS (DDNS) jest odpowiedzią na fakt, że nie każdy internauta posiada statyczny adres IP. Wybierając dostawcę internetu, warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Korzystanie z dynamicznego adresu uniemożliwia kontakt ze swoim urządzeniem online. Dotyczy to zarówno routera, jak i różnych rozwiązań, stojących za nim. Może to być choćby serwer WWW ze stroną internetową czy systemem monitoringu.
Niektórzy dostawcy oferują opcję statycznego adresu IP tylko wtedy, gdy użytkownik o to poprosi. Częściej jednak dostęp do statycznych adresów IP jest dodatkowo płatny. Usługi DDNS pozwalają z kolei ten koszt pominąć. W serwisach, które je oferują, są one bowiem najczęściej darmowe (przynajmniej w podstawowej wersji). Musisz natomiast wiedzieć, gdzie je znaleźć, kiedy mogą Ci się przydać i w jaki sposób poprawnie je skonfigurować.
Co to jest DNS?
Aby dobrze zrozumieć, jak działa DDNS, warto wiedzieć, na czym polega usługa DNS. Jej głównym zadaniem jest tłumaczenie czytelnej nazwy domeny internetowej na adres IP. W praktyce więc, po otrzymaniu od użytkownika adresu strony, szuka jej nazwy w systemie liczbowym. Następnie kieruje się do serwera przypisanego do danego adresu IP. Na nim znajduje określoną zawartość i informuje przeglądarkę, gdzie pożądane zasoby się znajdują.
W ten sposób serwery DNS pomagają w wyświetlaniu tego, czego potrzebują internauci. Opiera się to natomiast na zasadzie, że dany adres URL jest przypisany do stałego adresu IP. Co natomiast, gdy ulegnie on nagle zmianie? Zwykły DNS w takiej sytuacji nadal będzie „sprawdzał” zawartość pierwotnego IP. Tam jednak już nic nie znajdzie. Konsekwencją takiego zdarzenia będzie to, że użytkownik nie uzyska zdalnego dostępu do danego zasobu.
Dynamiczny adres IP i Dynamic DNS (DDNS) – co to jest?
Jak zapewne już się domyślasz, Dynamic Domain Name System (nazywany też Dynamic DNS czy DDNS) pomaga rozwiązać poniższy problem. Jego zadaniem jest nawiązanie połączenia z urządzeniem o zmiennym adresie IP i utrzymywanie go. Dzięki temu zachowasz dostęp do zasobów sieciowych, związanych z daną domeną internetową.
W ten sposób masz szansę korzystać czy udostępniać online swój router, czy serwer znajdujący się za nim. Aby to było możliwe, nie musisz pozostawać w sieci lokalnej. Połączysz się z nim przy użyciu innych sprzętów i połączenia sieciowego. Nie przeszkodzi w tym zmienne IP. Wystarczy, że wpiszesz (lub zrobią to inni użytkownicy) nazwę domeny. DDNS przeanalizuje URL, znajdzie odpowiadający mu adres IP i prześle informacje o serwerze.
Dynamiczny DNS sprawdzi się wtedy, gdy Twój dostawca internetu oferuje Ci wyłącznie zmienny adres IP. Warto po niego sięgnąć też, jeśli stałe IP możesz uruchomić za dodatkową opłatą. Nie warto wydawać na to pieniędzy, bo serwisy oferujące DDNS zwykle są bezpłatne. Odpowiednia konfiguracja dynamicznego DNS sprawi, że będzie on spełniał wszystkie zadania statycznego IP. Jeśli natomiast usługodawca zapewnia Ci rozwiązanie statyczne za darmo, to nie masz po co szukać DDNS.
Jak działa dynamiczny DNS?
Zwykły serwer DNS lokalizuje konkretny adres IP i przesyła informacje o nim do przeglądarki. Po jego zmianie nie działa on już jednak poprawnie, bo jego wskazanie nie jest prawdziwe. Z tego powodu na tego typu łączu nie możesz uruchomić np. serwera. Nie byłoby bowiem możliwe ustalenie, jaki jest aktualny adres serwera.
DDNS posiada bazę danych, łączącą domeny z adresami IP, tak samo jak DNS. W tym przypadku jednak te informacje mogą zostać zaktualizowane w każdym momencie. Wystarczy tylko wykrycie zmiany (np. adresu IP) ze strony usługodawcy. Wprowadzenie nowych danych odbywa się automatycznie – nowe IP jest pobierane natychmiast. Nie wymaga interwencji użytkownika.
Ostatecznie dany serwer jest dostępny pod jedną nazwą (domeną), a DDNS reaguje na cykliczne zmiany IP. Z danym urządzeniem można kontaktować się zdalnie, a nie tylko przy użyciu sieci domowej. Jedynym warunkiem jest fakt korzystania z adresu domenowego, przetłumaczonego przez serwer DDNS. Teoretycznie da się wywołać usługę, wykorzystując do tego dane IP. Konieczne jest jednak użycie do tego aktualnego adresu numerycznego serwera. Takie działanie nie ma zatem większego sensu, bo w każdej chwili może on ulec zmianie. Korzystanie z domen jest natomiast uniwersalne i wygodne.
Dynamiczny DNS nie jest jednak niezawodny. Musisz pamiętać, że do zmiany adresów IP dochodzi w różnych momentach. Zależnie od operatora, może odbywać się to zarówno raz dziennie, jak i raz na miesiąc. Następnie modyfikacje muszą jeszcze zostać wykryte przez router lub odpowiedni program. Zanim więc informacja o ich aktualizacji trafi do usługi DDNS, a serwer wprowadzi nowe dane do DNS domeny, minie nieco czasu. Co prawda zwykle mowa tu jest o kilkudziesięciu sekundach, w porywach do maksymalnie kilku minut. Jako osoba pełniąca funkcję administratora musisz natomiast zdawać sobie sprawę z takiego problemu. Przez ten czas bowiem domena nie będzie dostępna dla użytkowników. To natomiast może wpłynąć na jej renomę.
Dynamiczny serwer DNS – zastosowanie
Jak wspominaliśmy, dynamiczny DNS zwykle przydaje się osobom, którym usługodawca przydzielił dynamiczny adres IP. Wykorzystanie go gwarantuje stały dostęp do wszelkiego typu zasobów sieciowych. Warunkiem jest jedynie to, że znajdują się one na urządzeniu w naszej sieci lokalnej, połączonej z danym routerem. Dzięki temu – za pośrednictwem routera – zyskujemy do nich swobodny dostęp online.
W ten sposób możesz np.:
- zdalnie zarządzać ustawieniami swojego routera (obsługiwać jego interfejs internetowy),
- zyskać dostęp FTP i obsługiwać serwer znajdujący się na routerze lub za nim,
- zyskać dostęp do pamięci sieciowej NAS,
- umożliwić użytkownikom dostęp do Twojego portalu WWW udostępnionego w internecie,
- uzyskać dostęp do zasobów przechowywanych na serwerze znajdującym się za routerem,
- widzieć na komputerze z internetem podgląd kamer monitoringu w czasie rzeczywistym.
To oczywiście tylko przykłady. W praktyce bowiem usługa DDNS sprawia, że możesz robić wszystko, jakby do Twojej dyspozycji był zwykły, statyczny adres IP.
Gdzie dostać Dynamic DNS (DDNS)?
Wiele serwisów – zarówno polskich, jak i zagranicznych – oferuje usługę DDNS. W większości z nich jest ona bezpłatna w podstawowej wersji. Taka natomiast jest w zupełności wystarczająca w większości przypadków. Poniżej krótko opisaliśmy osiem tego typu witryn. Wszystkie działają na podobnych zasadach i są łatwe w obsłudze.
1. ClouDNS
Rozbudowany serwis dostępny na stronie https://www.cloudns.net/. Zapewnia szereg rozwiązań z zakresu hostingu DNS:
- darmowy DNS,
- premium DNS,
- zabezpieczenie DDoS DNS,
- geoDNS.
Oprócz tego w swojej ofercie ma paletę usług DNS, wśród której znalazł się również dynamiczny DNS. Jest to rozwiązanie darmowe, dołączone do każdego planu hostingowego (również bezpłatnego). Oprócz niego do Twojej dyspozycji pozostają również takie usługi, jak m.in.:
- Google Workspace,
- certyfikaty SSL,
- przekazywanie wiadomości e-mail,
- prywatne serwery DNS,
- rejestracja domen internetowych.
2. NO-IP
Serwis skupiony na usługach DNS i zarządzaniu nimi. Znajdziesz go na stronie https://www.noip.com/. Daje użytkownikowi dostęp do darmowego i dynamicznego DNS. Funkcja ta pozostaje bezpłatna na stałe, ale pod dwoma warunkami:
- konieczne jest odnawianie jej co 30 dni,
- ogranicza się wyłącznie do jednej nazwy hosta.
Oprócz wariantu darmowego możesz skorzystać też z pakietu „ulepszonego” i „pro”. Kosztują one kolejno 1,99 dolarów i 9,99 dolarów miesięcznie. Oprócz tej usługi NO-IP ma w swojej ofercie kilka innych, powiązanych funkcji, np.:
- rejestrację domen,
- hostowanie skrzynki pocztowej,
- monitorowanie serwera,
- certyfikaty SSL.
3. Duck DNS
Duck DNS to serwis specjalizujący się oferowaniem dynamicznego DNS hostowanego na AWS. Znajduje się pod adresem https://www.duckdns.org/. Zapewnia publiczny serwer DNS, a w jego ramach umożliwia użytkownikom uzyskanie subdomeny.
Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chcą uzyskać dostęp do swojego serwera. To rozwiązanie pozbawione dodatkowych, rozbudowanych funkcji. Przeznaczone jest raczej dla osób doświadczonych w zarządzaniu miejscami sieciowymi – ze względu na swoją okrojoną, surową formę.
4. FreeDNS
Rozwiązanie dostępne na stronie https://freedns.afraid.org/. Znajdziesz tam kilka usług:
- darmowy hosting DNS,
- dynamiczny hosting DNS,
- statyczny hosting DNS,
- subdomeny,
- wykonywanie kopii zapasowych,
- rejestrację domen.
Skorzystanie w tym miejscu z DDNS jest bezpłatne. W ramach tej opcji możesz skorzystać z maksymalnie 5 subdomen. Po przejściu do odpowiedniej zakładki pozwala od razu na założenie konta.
5. Dynu
Jedno z bardziej znanych rozwiązań DNS na międzynarodowym rynku. Na stronie https://www.dynu.com/ założysz konto za darmo. Możesz skorzystać z własnej nazwy domeny lub bezpłatnej subdomeny 3. poziomu.
Usługa DDNS również jest bezpłatna, a system ułatwia konfigurację routera. Do dyspozycji użytkownika jest również funkcjonalny panel sterowania oraz narzędzie do rozwiązywania problemów z siecią. Oprócz dynamicznego DNS znajdziesz tam również takie funkcjonalności, jak:
- obsługę poczty e-mail,
- rejestrację i przenoszenie domen,
- certyfikaty SSL,
- VPS.
6. Dyn
Funkcja Dynamic DNS, dostępna na stronie https://oci.dyn.com/dynamic-dns-hostname-search/. Wchodzi ona w skład rozbudowanego serwisu Oracle Cloud. To rozwiązanie płatne, ale za to cechujące się dużymi możliwościami. Regularna opłata to 55 dolarów rocznie, choć w chwili pisania tego artykułu cena po rabacie wynosi 44 dolary. W ramach tej opłaty zyskujesz natomiast:
- 30 unikatowych nazw hostów,
- dostęp do domen premium,
- szybką propagację (TTL ustawiony na 20 sekund),
- globalne wsparcie e-mail.
7. ChangeIP
ChangeIP znajdziesz pod adresem http://www.changeip.com/. To serwis zajmujący się przede wszystkim:
- usługami DNS,
- rejestracją i obsługą domen,
- protokołami SSL,
- VPS.
Dynamiczny DNS dostępny jest w nim zarówno w wariancie darmowym, jak i płatnym „Premium”. Ten pierwszy gwarantuje wszystkie podstawowe funkcje:
- bezpłatną subdomenę,
- nieograniczoną liczbę przekierowań URL,
- krótsze adresy e-mail i internetowe,
- pełne możliwości przekierowywania portów,
- ponad 80 domen do wyboru.
Pakiet „Premium” kosztuje 6 dolarów rocznie. Pozwala dodatkowo na:
- nieograniczone przekierowania rekordu A, CNAME i URL,
- 2 rekordy MX na domenę,
- monitoring 24 godziny na dobę,
- monitorowanie ruchu w czasie rzeczywistym,
- monitorowanie domeny i certyfikatu SSL,
- nieograniczoną liczbę podrzędnych kont użytkowników.
8. YDNS
Na stronie https://ydns.io/ znajdziesz serwis YDNS zapewniający dostęp do usługi DDNS. Jest to całkowicie darmowy hosting DNS. Pozwala na hostowanie rekordów DNS dla domen niestandardowych. W ramach bezpłatnego użytkowania zyskujesz:
- rozszerzenia DNSSEC,
- interfejs API,
- nieograniczoną liczbę hostów na użytkownika,
- możliwość umieszczenia sieci domowej w subdomenie,
- pełny hosting dla domen własnych.
Jak skonfigurować dynamiczny DNS? Instrukcja krok po kroku
Praktycznie w każdym z powyższych przykładów proces konfiguracji usługi DDNS przebiega podobnie. Opiera się na kilku podstawowych krokach:
- wybierz serwis, który ma zapewnić Ci dynamiczny DNS,
- przejdź do rejestracji,
- wypełnij dane osobowe, niezbędne do otwarcia konta,
- przejdź weryfikację, klikając w link aktywacyjny w wysłanym na Twój adres mailu,
- zaloguj się do nowopowstałego konta,
- wybierz usługę DDNS,
-
podaj dane hosta, który ma zostać objęty dynamicznym DNS:
- nazwę hosta,
- domenę,
- DNS hosta.
- zatwierdź zmiany, a system wygeneruje aktualny adres IP,
- skonfiguruj router.
Jeśli połączenie zostanie nawiązane poprawnie, możesz nawiązać połączenie online z routerem.
Jak skonfigurować DDNS na routerze?
Skorzystanie z serwisu zapewniającego DDNS wymaga wprowadzenia tego rozwiązania w routerze. Na rynku jest wiele modeli urządzeń – możesz zarówno kupić je w sklepie, jak i „dzierżawić” od dostawcy internetu. Zwykle natomiast proces włączania dynamicznego DNS przebiega w większości z nich dość podobnie.
- Otwórz interfejs swojego routera i znajdź sekcję dotyczącą ustawień DDNS. Czasem skrót ten jest jej nazwą, może natomiast być też określana np. jako „dynamiczny DNS”.
- Po otworzeniu tej zakładki powinna pokazać się lista najczęściej wybieranych dostawców. Zależnie od urządzenia, zwykle znajduje się w niej przynajmniej jedna propozycja z tych, które opisywaliśmy powyżej. Wybierz tę, w której utworzone zostało konto. Jeśli jej nie ma na liście, w pobliżu powinna być widoczna opcja pozwalająca na dodanie nowego rozwiązania.
- Zarejestruj się w wybranej usłudze. Wykorzystaj do tego adres hosta, a także login i hasło używane w serwisie WWW. Konieczne może być ponadto podanie takich samych danych domeny jak wcześniej.
- System przeanalizuje Twój dostęp do usługi DDNS. Jeśli weryfikacja danych przebiegnie prawidłowo, zyskasz unikatowy adres WWW. Z jego pomocą możesz łączyć się z danym routerem online.
Niektóre routery we wspomnianej zakładce dotyczącej DNS mają opcję własnej usługi DNS. Jeśli u Ciebie też taka jest, zapoznaj się z warunkami jej użytkowania. Być może będą dla Ciebie odpowiednie i uznasz, że w ogóle nie chcesz korzystać z zewnętrznego serwisu.
„Białe” i „szare” adresy IP i DDNS
Istotną kwestią przy okazji wdrażania DDNS są tzw. białe i szare adresy IP. To określenia dwóch rodzajów IP, które może przydzielić Ci dostawca internetu:
- biały adres IP – zewnętrzny (publiczny) adres IP. Umożliwia dostęp do Twojego routera z internetu (nawet, jeśli jest dynamiczny).
- szary adres IP – adres z prywatnej (lokalnej) sieci dostawcy internetu. Bezpośredni dostęp do niego nie jest możliwy z internetu. Często dla określonej liczby klientów generowany jest jeden zewnętrzny adres IP.
Funkcja DDNS nie działa w ogóle z „szarymi” adresami IP. Jeśli chcesz ją skonfigurować, musisz zadbać o to, aby dostawca Twoich usług internetowych podał Ci „białe IP”. Jak je zdobyć? Najszybszym sposobem jest skontaktowanie się z usługodawcą i poinformowanie o takiej potrzebie. Niektóre firmy namawiają klientów na zakup własnej opcji płatnej statycznego DNS. Powinny natomiast zgodzić się również na zmianę adresu IP na biały, by użytkownik mógł skorzystać z bezpłatnego DDNS samodzielnie.
Skąd masz wiedzieć, jaki typ adresu IP posiadasz? Część routerów samodzielnie weryfikuje i udostępnia taką informację. W sekcji ustawień DNS o „szarym IP” świadczyć może napis podobny do:
- Router bezprzewodowy używa prywatnego adresu IP WAN. Ten router jest w środowisku NAT.
Oznacza to, że w jego przypadku usługa DDNS nie będzie działać poprawnie.
Dynamic Domain Name System a bezpieczeństwo
Po wdrożeniu dynamicznego DNS jedna, unikatowa nazwa domeny (najczęściej w formie subdomeny), daje dostęp do Twojego routera. Co prawda nie jest ona powszechnie dostępna, bo informację o jej formie otrzymujesz tylko Ty. Nie brak jednak internetowych oszustów, którym może zależeć na dostaniu się do Twoich zasobów przechowywanych na serwerze. Właśnie dlatego kwestie bezpieczeństwa w przypadku DDNS są jeszcze istotniejsze niż podczas korzystania z dynamicznych adresów IP.
Przede wszystkim skup się na ustawieniu trudnych do złamania danych logowania. Wskazane jest wymienienie automatycznie ustawionego loginu, jakim jest podany przez Ciebie mail. Zadbaj też o zaawansowane hasło. Powinno być długie i składać się zarówno z liter, jak i cyfr oraz znaków specjalnych. Nie umieszczaj w nim słów bezpośrednio z Tobą związanych, takich jak imię, nazwisko czy nazwa Twojej strony internetowej.
Chcesz udostępniać swój serwer czy inne miejsce w sieci innym użytkownikom? W takim przypadku stwórz dla nich konta, które również będą odpowiednio zabezpieczone. Zwróć tym osobom uwagę, by logowały się wyłącznie z wykorzystaniem bezpiecznego połączenia z internetem. Ponadto – jeśli to możliwe – dostęp do poszczególnych urządzeń stojących za routerem także zabezpiecz osobnymi hasłami. Najlepiej, aby każde było inne i nie istniały żadne elementy wspólne, które by je mogły łączyć.
Chcesz używać DDNS tylko do łączenia się z serwerem i nie potrzebujesz dostępu do interfejsu routera? Większość urządzeń pozwala na wyłączenie w nich funkcji zdalnego dostępu. Warto zatem rozważyć sięgnięcie po tego typu zabezpieczenie.