Wszystko o funkcjonalnych rozszerzeniach domen w Polsce. Lista, zasady rejestracji, kupno, podpinanie. Plusy i minusy domen funkcjonalnych .PL.
Spis treściJaka jest rola domeny funkcjonalnej i jakie ma ona znaczenie dla strony internetowej? Decyduje się na nią wielu właścicieli serwisów WWW. Przed podjęciem decyzji warto jednak wiedzieć, jaka jest jej specyfikacja i czym różni się od innych typów adresów.
Domeny funkcjonalne są dość popularne w Polsce i korzysta z nich wiele serwisów i portali internetowych. Skorzystanie z nich pozwoli Ci lepiej precyzować swój profil działalności. W ten sposób możesz trafić do konkretnej grupy odbiorców i powiększyć swoje wpływy. Takie domeny zdefiniują Twój e-biznes i zapewnią unikalny adres internetowy. Dzięki nim tworzona przez Ciebie strona WWW zachowa oryginalność i od razu będzie wiadomo, czym się zajmujesz.
Na rynku jest jednak o wiele więcej opcji niż tylko domeny funkcjonalne. Co różni zatem od nich domeny krajowe, domeny globalne czy domeny IDN? Przygotowujesz się do stworzenia swojego własnego miejsca w sieci? Ustalenie tych informacji i zrozumienie zasad działania domen funkcjonalnych może okazać się bardzo pomocne.
Czym są domeny funkcjonalne?
Domeny funkcjonalne należą do grupy domen drugiego poziomu, czyli tzw. SLDs (and. Second Level Domains). Od „standardowych” adresów różnią się końcówką zbudowaną z dwóch części. Zadaniem pierwszej jest określenie funkcji, którą pełni dana witryna. Ostatnia wskazuje natomiast na państwo, w którym została zarejestrowana. Z tego względu zaliczane są do grupy domen krajowych (ccTLD).
Domeny tego typu dzielone bywają na dwa typy:
- domeny funkcjonalne wyższego rzędu,
- domeny funkcjonalne narodowe (np. polskie).
Kto powinien zastanowić się nad domenami funkcjonalnymi, rozważając nazwę domeny dla swojego miejsca w sieci? To przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które chcą wskazać zakres działania lub tematykę, których dotyczy ich strona. Dobrze dobrana „część” końcówki adresu sprawi, że potencjalni odbiorcy od razu będą wiedzieć, czego się spodziewać. Może wskazywać np. na daną kategorię tematyczną, ale też konkretny zakres działania.
Do domen funkcyjnych porównywane są często domeny regionalne. Wynika to z faktu, że one również mają podwójne rozszerzenie. W praktyce adresy funkcjonalne świetnie sprawdzą się w przypadku serwisów o skonkretyzowanym działaniu. Zależnie od tego, jakie rozszerzenie wybierzesz, z jego pomocą wskażesz klientom np.:
- typ swojej działalności (np. .sklep.pl – platforma e-commerce),
- tematykę swojego e-biznesu (np. .nieruchomosci.pl – serwis działający w obszarze nieruchomości),
- charakter działalności (.com.pl – firmy komercyjne).
Zobacz: Co to jest domena internetowa? Jak działa?
Domeny funkcjonalne – lista
Lista domen funkcjonalnych jest niezwykle długa. Są to adresy z rozszerzeniem o charakterze międzynarodowym, ale z końcówką wskazującą na kraj funkcjonowania. Wybrane rozszerzenie wskazuje na zakres usług, które użytkownik może znaleźć pod danym adresem. Często są to witryny funkcjonujące w różnych państwach, posiadające odpowiedniki dla danych krajów. Najpopularniejszymi przykładami domen funkcjonalnych w ramach domeny .PL, mogą być m.in.:
- aid.pl – Domena przeznaczona dla organizacji humanitarnych i charytatywnych.
- agro.pl – Zarezerwowana dla biznesów i serwisów związanych z rolnictwem.
- atm.pl – Idealna dla firm świadczących usługi bankomatowe.
- auto.pl – Domena dla stron związanych z motoryzacją.
- biz.pl – Przeznaczona dla stron biznesowych i korporacyjnych.
- com.pl – Uniwersalna domena dla stron komercyjnych.
- edu.pl – Zarezerwowana dla instytucji edukacyjnych, naukowych czy szkół.
- gmina.pl – Domena dla oficjalnych stron gmin w Polsce.
- gsm.pl – Idealna dla firm i serwisów związanych z telefonią komórkową.
- info.pl – Uniwersalna domena dla stron informacyjnych i poradnikowych.
- mail.pl – Najlepsza dla dostawców usług pocztowych i e-mail.
- miasta.pl – Domena dla stron internetowych polskich miast czy serwisów lokalnych.
- media.pl – Przeznaczona dla mediów i firm medialnych.
- mil.pl – Zarezerwowana dla polskich instytucji wojskowych czy sklepów z militariami.
- net.pl – Uniwersalna domena dla stron związanych z technologią internetową.
- nieruchomosci.pl – Idealna dla stron czy biur oferujących nieruchomości.
- nom.pl – Domena dla stron osobistych, blogów czy portfolio.
- org.pl – Przeznaczona dla polskich organizacji non-profit czy pozarządowych.
- pc.pl – Idealna dla firm i serwisów związanych z komputerami i branżą IT.
- powiat.pl – Domena dla oficjalnych (i nieoficjalnych) stron powiatów w Polsce.
- priv.pl – Zarezerwowana dla prywatnych stron internetowych.
- realestate.pl – Idealna dla stron związanych z rynkiem nieruchomości.
- rel.pl – Domena dla stron związanych z religią.
- sex.pl – Zarezerwowana dla stron z treściami dla dorosłych.
- shop.pl – Domena dla sklepów internetowych i handlu online.
- sklep.pl – Idealna dla polskich sklepów internetowych i e-commerce.
- sos.pl – Przeznaczona dla stron oferujących pomoc i wsparcie.
- szkola.pl – Domena dla stron szkół i instytucji edukacyjnych.
- targi.pl – Idealna dla stron organizujących i promujących targi.
- tm.pl – Zarezerwowana dla stron związanych z prawnymi aspektami znaków towarowych.
- tourism.pl – Domena dla stron związanych z turystyką i podróżowaniem.
- travel.pl – Idealna dla firm oferujących usługi turystyczne czy biur podróży.
- turystyka.pl – Przeznaczona dla stron promujących turystykę.
Polskie domeny funkcjonalne – rozszerzenia dostępne do rejestracji
Domenę funkcjonalną drugiego poziomu można dostosować do działalności na terenie danego kraju. Rozszerzeń jest równie wiele, co w przypadku adresów najwyższego rzędu. W tym przypadku najczęściej jednak są to warianty charakterystyczne dla danego kraju. Wszystkie z wymienionych wcześniej domen, można rejestrować bez żadnych ograniczeń czy weryfikacji co do profilu działalności.
Domeny funkcjonalne a domeny regionalne
Jak wspominaliśmy wcześniej, domeny funkcjonalne powiązane są z domenami regionalnymi. Dzięki tym ostatnim klient od razu wie, na jakim obszarze skupiona jest Twoja działalność. Omijają Cię więc ewentualne pytania dotyczące miasta, na którego terenie działasz. To ogromne ułatwienie, oszczędzające czas zarówno Tobie, jak i Twoim odbiorcom czy klientom.
Dodatkową zaletą domen regionalnych jest to, że wiele z nich jest wolnych. Najczęściej zajmowane są bowiem domeny .pl. Dzięki temu u operatorów dysponujących podwójnymi rozszerzeniami masz większą szansę znaleźć to, na czym Ci zależy. Nadasz swojej witrynie unikatową nazwę, a przy tym oszczędzisz sporo gotówki. Domeny bowiem różnią się od siebie cenami, a te regionalne – ze względu na „wąski” obszar działania, zwykle są tańsze.
Pamiętaj jednak, że domeny regionalne nie pozwalają na określenie rodzaju Twojej działalności. W tej kwestii niezastąpione są warianty funkcjonalne. Musisz zatem określić, na czym bardziej Ci zależy. Chcesz przekazać odbiorcom, na jakim terenie działasz, czy wolisz wskazać, co robisz? Obie wersje mogą działać na korzyść Twojego biznesu. Wszystko natomiast zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz go rozwijać.
Domena funkcjonalna a NASK
Domeny funkcjonalne należą do grona domen krajowych. Oznacza to, że ich rejestracją zajmuje się oficjalny polski rejestrator domen narodowych – NASK (skrót od Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej). Warunki techniczne tego procesu oraz jego przebieg czy koszty wyglądają więc identycznie jak w przypadku domen .pl. Tak samo też przebiega dodawanie tych adresów do kont hostingowych oraz ich transfer.
Rejestracja domen funkcjonalnych
Do rejestracji domeny funkcjonalnej możesz wykorzystać każdą przeglądarkę i wyszukiwarkę internetową. Znajdź odpowiedni serwis, oficjalnie będący partnerem NASK. W internecie jest ich bardzo wiele, zwróć więc uwagę na:
- koszt rejestracji domeny na pierwszy rok,
- cenę, jaką będzie trzeba zapłacić, jeśli będziesz chcieć przedłużyć domenę,
- sprawność działania supportu i metody kontaktu w razie wystąpienia ewentualnych problemów,
- warunki transferu domeny w inne miejsce.
Gdy znajdziesz usługodawcę oferującego najlepsze warunki, to sprawdź, czy interesująca Cię domena jest wolna. Zwykle wystarczy wpisać jej nazwę w puste pole, a system sam przeanalizuje jej dostępność. Dalej wystarczy tylko, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.
Transfer domen funkcjonalnych
Aby przenieść domenę funkcjonalną do innego usługodawcy, musisz zdobyć kod AuthInfo. Serwis, w którym zarejestrowany został adres, powinien wydać go na Twój wniosek. Następnie przedstawić go musisz u swojego nowego operatora. Możesz zrobić to samodzielnie, z poziomu konta użytkownika, lub po kontakcie z supportem. Wszystko zależy od zasad przyjętych przez dany serwis.
Dodawanie domen funkcjonalnych
Jak połączyć domenę z hostingiem? Dodawanie domen funkcjonalnych do hostingu przebiega identycznie jak w przypadku każdego innego adresu. Nieważne, czy jest to sklep, serwis, portal internetowy, One Page czy strona reklamowa określonych usług.
Pierwszym krokiem jest przejście do swojego konta klienta w cPanel lub DirectAdmin. Po zalogowaniu poszukaj zakładki z narzędziami umożliwiającymi zarządzanie domenami. Tam prawdopodobnie znajdziesz też opcję podobną do „Dodaj domenę„. Gdy w nią klikniesz, na ekranie pojawić się powinna lista adresów „podpiętych” do Twojego konta. W jej okolicy powinien znaleźć się też przycisk „Dodaj”.
Okno dodawania domeny nie jest skomplikowane. Wymaga podania podstawowych danych dotyczących domeny. Zależnie od usługodawcy, możesz zyskać też możliwość przypisania jej określonych wartości, np. miejsca na serwerze. Na koniec naciśnij „Prześlij”, „Zatwierdź” lub podobny przycisk i gotowe!
Zostało Ci już tylko poprawne wydelegowanie domeny na serwery DNS nowego usługodawcy. Zrobisz to w serwisie, w którym został zarejestrowany Twój adres. Większość witryn na przygotowaną kompleksową instrukcję takiego działania. Jeśli jednak jej nie znajdziesz, skontaktuj się w tej sprawie z supportem. Specjaliści na pewno przeprowadzą Cię przez cały proces.
Zalety i wady domen funkcjonalnych
Zalety domen funkcjonalnych
- domena tańsza niż tradycyjne .pl,
- pozwala na dokładniejsze określenie profilu przedsiębiorstwa,
- pozwala na sprecyzowanie obszaru działalności,
- umożliwia łatwiejsze dotarcie do pożądanej grupy odbiorców,
- obsługuje możliwość rejestracji opcji na domenę,
- rejestracja i obsługa przebiegające identycznie jak w przypadku innego typu adresów.
Wady domen funkcjonalnych
- ograniczony zasięg geograficzny (domeny związane z danym krajem),
- ograniczona tematyka (rozszerzenia wskazujące na daną branżę),
- ograniczony zakres działania (domeny wskazujące na usługę świadczoną przez witrynę),
- problem z późniejszym rozwojem działalności,
- domena dłuższa i trudniejsza do zapamiętania przez użytkowników.
Czy warto wybrać domeny funkcjonalne?
Domeny funkcjonalne sprawdzają się w przypadku konkretnego typu działalności. Nie będą dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców zainteresowanych „całym polskim” internetem. Skupiają się one bowiem na danym obszarze tematycznym lub funkcjonalnym. Wskazują na dany typ działalności, przez co mogą znacznie utrudnić zdobywanie odbiorców spoza określonej grupy.
Z drugiej strony natomiast są idealne, gdy dokładnie wiesz, do kogo chcesz dotrzeć ze swoją usługą lub produktem. Taka domena to kapitalne rozwiązanie dla biznesów funkcjonujących na określonym rynku. Zwiększa ich widoczność, docierając do osób, które realnie mogą stać się ich klientami. Dodatkowo wspomaga wiarygodność przedsiębiorcy i skraca czas podjęcia decyzji odbiorcy. Dzieje się tak, bo internauta od razu otrzymuje wiadomość, czym dany serwis się zajmuje. Przy okazji adresy te są tańsze od ogólnopolskich .pl i łatwo się je obsługuje. W żaden sposób też ich pozycjonowanie nie kosztuje więcej od zwykłych adresów (Sprawdź wpływ domeny internetowej na SEO).
Domeny funkcjonalne mają swoje mocne i słabsze strony. Jeśli natomiast wpisują się w Twój biznesplan i mogą pomóc Ci w prowadzeniu biznesu, warto się na nie zdecydować. Pod wieloma względami uznawane są za korzystne dla witryn internetowych. Nie bez powodu cieszą się też w Polsce i na świecie sporą popularnością.