🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

4 min. czytania

Rekord CNAME domeny – alias innego hosta w DNS

DNS

Fot. Depositphotos

Co to jest rekord CNAME w DNS dla domeny? Jak działa? Jak poprawnie skonfigurować i zmienić rekord CNAME domeny? Poradnik.

Spis treści
Domeny

Jakie jest znaczenie rekordów CNAME? Konfigurując serwer DNS, warto wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne rekordy. Dzięki temu zyskasz pewność, że na pewno podczas wprowadzania zmian nie wystąpią żadne problemy. To bardzo ważne, bo jeśli coś pójdzie nie tak, po wpisaniu nazwy domeny głównej Twoja witryna nie będzie pojawiać się w wyszukiwarce. W tym artykule dokładnie wyjaśniliśmy zasady działania rekordu CNAME i procedurę jego zmiany.

Czym są serwery DNS i do czego służą rekordy?

Co to jest DNS (ang. Domain Name System)? Usługa ta zamienia nazwę domeny na formę adresu IP przypisanego do konkretnego serwera. Dzięki niej zatem internauci nie muszą zapamiętywać skomplikowanych adresów IP, składających się z samych cyfr. Zamiast tego mogą wpisywać czytelną dla ludzi nazwę samej domeny. Tyle wystarczy, aby żądana strona została wyświetlona na ekranie.

Oprócz podstawowego działania, czyli odnajdywania adresu IP serwera (rekord A lub AAAA), serwery DNS oferują też szereg innych usług. Pozwalają na to rozmaite rekordy DNS. Ich zadania są różnorodne, powiedzieć natomiast można, że ogólnie służą to „opisania” tego, jak hostujemy swoje miejsce w sieci. Wykorzystać je też możesz do określenia, co potencjalnie może znaleźć się na Twojej witrynie WWW.

Rekord CNAME – co to jest?

CNAME Record to tzw. rekord nazwy kanonicznej CNAME (skrót od ang. Canonical Name). Jego zadaniem jest zdefiniowanie aliasu domeny, czyli jej alternatywnej nazwy. Można powiedzieć, że działa bardzo podobnie do rekordu A. Różnica polega na tym, że w tym przypadku, zamiast adresu IP, może zostać użyta po prostu nowa domena.

W praktyce rekord CNAME mapuje alias na rzeczywistą nazwę kanoniczną domeny. Doskonale sprawdza się dzięki temu do zarządzania grupami stron internetowych, należących do jednego podmiotu. Wykorzystać go można, aby mapować wiele nazw hostów dla rozmaitych usług sieciowych. Wykorzystasz go m.in. do:

  • kierowania subdomeny na usługi zewnętrzne,
  • kierowania różnych domen na główną domenę,
  • rejestrowania jednej domeny w wielu krajach i zbieranie ruchu z nich wszystkich w domenie głównej.

Czytelnym przykładem może być sytuacja, w której chcesz zmapować adres z „WWW” na rzeczywisty adres bez przedrostka „WWW”. Pomoże Ci w tym właśnie rekord CNAME. Dzięki niemu łatwiejsze jest uruchamianie wielu różnorodnych usług z jednego adresu IP. Tego typu rekordów oczywiście zastosować można więcej. Każdy kojarzył będzie natomiast określoną usługę z nazwą domeny, a nie adresem IP.

Jak wygląda rekord CNAME?

Przykładowy wygląd rekordu prezentujemy poniżej. Panel jego dodawania pochodzi z podstawowej wersji demo DirectAdmin. Jego wygląd może się nieco różnić, w zależności od hostingodawcy i systemu. Zawsze natomiast składa się on z trzech podstawowych elementów:

  • nazwy,
  • wartości,
  • TTL.

Każdą z tych zmiennych opisaliśmy w dalszej części artykułu.

Jak zmieniać rekordy CNAME?

Jak zmienić i stawić DNS dla domeny? Konfiguracja rekordów DNS możliwa jest w firmie, która obsługuje Twoją strefę DNS (najczęściej hosting lub rejestrator domeny)

Podejmując się tego zadania, należy natomiast zachować szczególną uwagę. Złe przypisanie subdomen może sprawić, że przestaną one działać poprawnie. Rekord CNAME zawsze zawiera dwie najważniejsze informacje, które musisz wprowadzić. Są to:

  1. wartość określająca alias. To do niego tworzony jest rekord. Najczęściej jest to po prostu oryginalny adres z „WWW” czy przedrostkiem „poczta” itp.,
  2. domena, na którą ma wskazywać alias.

Najczęściej samodzielnie określić musisz też typ rekordu, który zmieniasz. To zadanie jednak akurat nie należy do trudnych – wystarczy, że wybierzesz CNAME. Ponadto podczas konfiguracji uwzględnić też musisz TTL (ang. Time To Live). Jest to wskaźnik podawany w sekundach. Określa czas, przez jaki cache będą przechowywały rekordy serwerów DNS. Najczęściej wartość ta automatycznie ustawiana jest na 3600 s, czyli jedną godzinę. Możliwa jest natomiast jej zmiana w zakresie od 5 minut do 24 godzin.

Czytaj też: Jak sprawdzić DNS domeny czy strony?

Cały proces nie jest skomplikowany, ale osoby niedoświadczone mogą mieć z nim problem. W takiej sytuacji wskazane jest skontaktowanie się z dostawcą hostingu lub domeny, np. poprzez support. Powinien on pomóc Ci w przejściu całego procesu. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie wprowadzone dane na pewno są prawidłowe.

Rekordy DNS – rodzaje

Jak wspominaliśmy, serwery DNS składają się z kilku różnych rekordów. Dopiero sprawdzenie poprawności konfiguracji ich wszystkich sprawi, że Twoje miejsce w sieci będzie działać poprawnie. Oprócz opisywanego w tym artykule CNAME jest zatem także: