🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

20 min. czytania

Hosting Minecraft: jak wybrać? TOP 3 (2024)

Minecraft

Fot. Depositphotos

TOP 3 najlepsze hostingi Minecraft 2024. Co to jest? Jak wybrać serwer MC? Na co uważać? Jak skonfigurować? Mody, pluginy, instrukcje.

Spis treści
Serwer

Planujesz założyć własny serwer Minecraft i zastanawiasz się, który hosting wybrać? Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, gdy porównujesz oferty hostingu Minecraft? Trafiłeś we właściwe miejsce! Przygotowałem rozbudowany poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o hostingu Minecraft.

Już za chwilę wyjaśnię, na jakie parametry należy zwrócić uwagę porównując hosting Minecraft od różnych dostawców oraz wytłumaczę, jak skonfigurować serwer i wgrać na niego mody. Opiszę też, jakie są rodzaje serwerów Minecraft i czym one się od siebie różnią. A na samym końcu przygotowałem małą niespodziankę – pięć ciekawostek o Minecrafcie, które powinny zaskoczyć nawet najwierniejszych fanów gry! Ale na razie zacznijmy od podstaw.

Szukasz hostingu Minecraft i nie masz czasu czytać?

Mini ranking 3 najlepszych hostingów Minecraft

Wrzesień 2024

Gdzie kupić hosting Minecraft? Jaki tani serwer MC wybrać? Poniżej szybkie zestawienie ofert. Najlepsze polecane serwery Minecraft.

Najlepszy wybór

Hostinger

Hostinger

Polecane pakiety:
Plan Alex, Villager, Creeper, Herobrine, Enderman, Wolf

Łatwa konfiguracja, do 16 GB RAM i 8 vCPU, obsługa modów, pełny dostęp do Roota, ochrona DDoS, automatyczne kopie zapasowe, gwarancję czasu działania 99,99%

Tanie serwery

Gameteam

Gameteam

Polecane pakiety:
Coal, Iron, Gold, Lapis, Redstone, Diamond, Emerald, Netherite, Amethyst, Brillant, Beacon

Ekspert od hostingu gier, do 32 GB RAM i AMD Ryzen 9 5950x, nielimitowane sloty, obsługa modów, dyski SSD NVMe, ochrona DDoS.

Dobry hosting

Apex Hosting

Apex Hosting

Polecane pakiety:
2, 3, 4, 5, 6, 8, 10 GB RAM + EX Series

Obsługa 24/7, do 16 GB RAM, 15 lokalizacji, 200+ modów dostępnych 1. klikniciem, ochrona DDoS, szybka instalacja.

Czym jest Minecraft?

Ponadczasowa legenda – Minecraft bez wątpienia zasłużył na to zaszczytne miano. Pierwsza publicznie dostępna, grywalna wersja gry wyszła 17 maja 2009 r. Od tamtego czasu otaczający nas świat i sam Minecraft przeszły radykalną metamorfozę, ale nie zmieniło się zaangażowanie dziesiątek milionów fanów, którzy wciąż spędzają czas w świecie zbudowanym z sześciennych bloków.

Gra stanowi połączenie gatunków survival oraz sandbox. W zależności od trybu gracze muszą przetrwać w niegościnnym świecie, zdobywając pożywienie i surowce, lub mogą dać upust kreatywności i zbudować… właściwie cokolwiek. W obu przypadkach gra nie narzuca im (prawie) żadnych ograniczeń – w trakcie rozgrywki można robić to, na co tylko ma się ochotę. I to zarówno samemu, jak i z przyjaciółmi!

Dlaczego Minecraft jest tak popularny?

Dzięki wciągającej rozgrywce i wolności do robienia czegokolwiek, na co gracze mają ochotę Minecraft pozostaje jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Różne tryby rozgrywki, setki bloków, przedmiotów i mobów, a także system losowego generowania świata sprawiają, że w Minecrafta można grać bez końca… A mówimy tutaj o tzw. vanilli, czyli podstawowej wersji gr bez żadnych modyfikacji!

Zresztą nie będę cię dalej przekonywał. Skoro czytasz ten poradnik, to na pewno doskonale wiesz, dlaczego sześcienny świat wciągnął niemal sto milionów graczy. A jeśli tak nie jest, to nie czekaj – koniecznie daj Minecraftowi szansę!

Minecraft – tryb multiplayer

W Minecrafta można grać w trybie singleplayer, a więc bez udziału innych osób. Ma to swoje zalety, ale jednak większość graczy wybiera tryb multiplayer. W końcu razem jest raźniej, a grać można zarówno ze znajomymi, budując własny, kameralny świat, jak i z setkami nieznajomych, spędzając czas na dużych serwerach Minecraft. Te ostatnie dzięki modyfikacjom oferują różne, ciekawe tryby rozgrywki – części z nich nie ma w trybie singleplayer. Jakie są rodzaje serwerów Minecraft i czym się one od siebie różnią?

Serwery Minecraft – rodzaje

W internecie działają dziesiątki tysięcy serwerów Minecraft, a wiele z nich opiera się na całkowicie unikalnych pomysłach na rozgrywkę. Wiele z nich wykorzystuje te same założenia i pluginy, dzięki czemu możemy wyróżnić najpopularniejsze rodzaje serwerów Minecraft. Są to:

  • serwery survival,
  • serwery gildyjne,
  • serwery z minigrami,
  • serwery creative,
  • serwery roleplay,
  • serwery ekonomiczne.

Poniżej pokrótce opisałem każdy z wymienionych rodzajów serwerów Minecraft, ale warto pamiętać, że kreatywność graczy się na tym nie kończy. W internecie znajdziemy też inne, nietypowe serwery Minecraft!

Serwery survival

To najstarszy i najbardziej klasyczny rodzaj serwerów Minecraft. Gracze starają się przeżyć – zbierają surowce, budują schronienie i wspólnie starają się stawić czoła przeciwnościom losu. Z reguły rozgrywka kończy się wraz z pokonaniem Smoka Endu, choć są też serwery survival bez jasno wyznaczonego celu.

Serwery gildyjne

Za granicą nie są aż tak popularne, ale Polacy pokochali serwery gildyjne. Zadaniem graczy jest przeżycie, stworzenie ekwipunku do walki i dołączenie do gildii, czyli organizacji zrzeszającej kilku lub kilkunastu znajomych. Serwery gildyjne opierają się na PvP (z ang. Player versus Player), czyli walkach między graczami, a właściwie między całymi gildiami. Rozgrywka polega głównie na zbieraniu surowców, budowie schronienia oraz walce z członkami innych gildii. Ten rodzaj serwerów polecam głównie graczom, którzy lubią walkę i rywalizację z innymi.

Serwery z minigrami

Na serwerach z tej kategorii gracze mają możliwość zagrać w tysiące różnych minigier. Każda z nich ma odmienne zasady i mechaniki – jedne są dynamiczne i trwają po kilka minut, inne zajmują więcej czasu i wymagają skupienia. Wiele z nich to tradycyjne zabawy dziecięce lub towarzyskie przeniesione w sześcienny świat. Najpopularniejsze i najbardziej ikoniczne minigry w Minecrafcie to:

  • Bed Wars,
  • Spleef,
  • Quakecraft,
  • Trouble in Mineville,
  • igrzyska śmierci,
  • policjantów i złodziei.

Na największych serwerach z minigrami grają naraz setki, anawet tysiące graczy z całego świata. To bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj serwerów Minecraft.

Serwery creative

Jak sama nazwa wskazuje, serwery creative są przeznaczone dla tych, którzy w Minecrafcie najbardziej cenią kreatywność. Na wyznaczonych działkach gracze budują to, na co mają ochotę, lub po prostu podziwiają twórczość innych osób. Dzięki trybowi kreatywnemu nie trzeba martwić się o zdobywanie surowców, a pracować można samemu lub w grupie znajomych. Serwery kreatywne często organizują konkursy na najlepsze budowle – nagrodą za zwycięstwo jest sława i docenienie talentu przez innych graczy.

Serwery roleplay

Na serwerze roleplay gracz wciela się w postać zgodnie z rodzajem świata. Może to być np. czarodziej, kosmita, rycerz czy rewolwerowiec – wszystko zależy od konwencji, w jakiej utrzymany jest serwer. Następnie gracze wykonują zadania fabularne i zwiedzają świat, wspólnie odkrywając jego tajemnice. Zasadniczo serwer roleplay to próba przeniesienia papierowych gier RPG do świata Minecrafta. To właśnie dlatego w trakcie rozgrywki liczy się przede wszystkim atmosfera oraz ciekawa opowieść!

Serwery ekonomiczne

Na serwerach ekonomicznych gracze wcielają się w biznesmenów. Wydobywają surowce i pracują, by zarobić pieniądze. Wydaje się je na lepszy sprzęt lub działkę w mieście, na której można postawić luksusową willę, wieżowiec albo sklep. Pomnażanie pieniędzy, budowa domów i prowadzenie własnego biznesu to główny cel rozgrywki na serwerze ekonomicznym. Nie cieszą się one już aż taką popularnością, jak kiedyś, ale wciąż znajdują wielu zagorzałych fanów.

Jak założyć własny serwer Minecraft?

Chciałem napisać, że założenie własnego serwera Minecraft jest bardzo proste, ale to nie jest do końca prawda. Wszystko zależy od tego, jaki serwer chcesz stworzyć. Jeśli planujesz pograć z grupą znajomych na zwykłej wersji gry bez modów, to faktycznie nie zajmie ci to więcej niż kwadrans.

W takiej sytuacji najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest tani hosting Minecraft. Za podstawowy, najprostszy serwer nie trzeba zapłacić zbyt wiele, a jego konfiguracja i uruchomienie trwa kilka minut. Alternatywnie możesz założyć własny serwer Minecraft za darmo, choć takie rozwiązanie ma sporo wad, o czym później.

Większość firm hostingowych oferuje dwa główne plany:

  • tani, dla małych serwerów dla kilku osób,
  • droższy, umożliwiający obsługę pluginów i modów, przeznaczony dla średniej wielkości serwerów.

Natomiast największe, publiczne serwery korzystają z indywidualnej oferty hostingu Minecraft na maszynie dedykowanej. Ich założenie i obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy informatycznej – nie będziemy się tym szczegółowo zajmować, choć pokrótce wyjaśnię, co warto wiedzieć przed założeniem dużego serwera Minecraft.

Własny serwer Minecraft za darmo – jak założyć?

Istnieją dwa sposoby na założenie własnego serwera Minecraft za darmo: skorzystanie z bezpłatnego hostingu Minecraft lub samodzielne hostowanie serwera. Obie opcje mają swoje wady i zalety – opisałem je poniżej.

Bezpłatny hosting Minecraft – gdzie jest haczyk?

W internecie można znaleźć kilka anglojęzycznych firm oferujących bezpłatny hosting Minecraft. Trudno nie nabrać podejrzeń na widok takiej oferty. Gdzie tu jest haczyk?

Cóż, wszystko zależy od danej firmy, ale z reguły darmowy hosting Minecraft ma wiele wad serwer działa przez nie więcej niż kilka godzin, a na jego uruchomienie trzeba czekać drugie tyle. By przyśpieszyć ten proces firmy oferują przejście na lepszy, płatny pakiet, za który często trzeba słono zapłacić. Do tego w trakcie rozgrywki na czacie wyświetlają się reklamy.

Bezpłatny hosting Minecraft faktycznie działa, ale rozgrywka na darmowym serwerze jest niewygodna i irytująca. Możesz się na niego zdecydować, jeśli zależy ci na oszczędnościach, ale już za kilkanaście złotych miesięcznie możesz mieć dobry, płatny serwer bez żadnej ze wspomnianych wad.

Czy warto samodzielnie hostować serwer Minecraft?

Serwer Minecraft można też postawić samodzielnie na domowym komputerze. To dość skomplikowane zadanie, wymagające pewnych umiejętności technicznych. Jeśli chcesz to zrobić, to musisz zaktualizować Javę do najnowszej wersji, a następnie pobrać jeden z kilku silników (Vanilla, Spigot, Forge, PaperMC, Craftbukkit) i skonfigurować go zgodnie z dołączoną instrukcją.

Niezbędne będzie też stworzenie wirtualnej sieci prywatnej. Możesz to zrobić za pomocą popularnych programów takich jak Hamachi czy FreeLAN. Podczas rozgrywki każdy gracz musi być podłączony do sieci prywatnej, a serwer działa tylko wtedy, gdy host włączy program.

Hostowanie serwera Minecraft na własnym komputerze jest skomplikowane, niewygodne, i nie daje żadnych korzyści poza brakiem opłat. A i to nie jest do końca prawdą, bo komputer w trakcie działania pobiera przecież prąd! Oczywiście decyzja należy do ciebie, ale zanim ją podejmiesz, doczytaj do końca tekst – zauważysz, że hosting Minecraft wcale nie musi być drogi.

Hosting Minecraft – najważniejsze parametry

Na polskim rynku działa wiele firm zapewniających hosting pod serwer Minecraft. Ich oferty różnią się między sobą nie tylko ceną, ale też proponowanymi parametrami technicznymi, których znaczenie omówiłem poniżej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu Minecraft?

Moc obliczeniowa procesora

Im szybszy procesor, tym sprawniej działa serwer Minecraft. Ta ogólna zasada dotyczy wszystkich gier i również tutaj ma zastosowanie. Natomiast w przypadku hostingu Minecraft największe znaczenie ma liczba rdzeni – dwa to minimum, które wystarczy do rozgrywki z grupą znajomych.

W przypadku większych serwerów warto wybrać ofertę nielimitowanej ilości rdzeni. Jej działanie jest proste – gdy liczba graczy jest większa niż optymalna, hosting automatycznie włączy dodatkowe rdzenie, dzięki czemu płynność rozgrywki nie zostanie obniżona.

Pamięć RAM, czyli maksymalna liczba graczy

Od pojemności pamięci RAM bezpośrednio zależy maksymalna liczba graczy, którzy mogą grać na serwerze, maksymalna wielkość obszaru, jaki może być renderowany, a także liczba możliwych do wgrania modów i pluginów.

W przypadku tańszych pakietów hostingowych większość firm automatycznie ustala maksymalną liczbę graczy na serwerze. Jeśli chcesz kupić lepszy pakiet umożliwiający postawienie serwera z nielimitowaną liczbą graczy, to musisz wyliczyć, ile pamięci RAM potrzebujesz.

Zasadniczo jeden gracz zabiera ok. 70-75 MB RAM, choć dla bezpieczeństwa warto założyć, że jest to 100 MB RAM. Do tego trzeba doliczyć ok. 300-500 MB RAM, jakie pobiera sam serwer.

Dalsze kalkulacje możesz zrobić samemu, ale zapamiętaj, że jeden serwer Minecraft nie jest w stanie obsłużyć więcej niż 32 GB RAM – program staje się wtedy niestabilny i często sam się wyłącza. Do tego im więcej modów i pluginów, tym większe zużycie pamięci operacyjnej, dlatego nie przesadzaj z instalowaniem zbyt dużej liczby zbędnych dodatków.

Pojemność dysku

Pojemność dysku to kluczowy parametr – gdy jej zabraknie, serwer przestanie działać, a plik ze światem może zostać nieodwracalnie uszkodzony. W przypadku małego serwera dla grupy znajomych z reguły wystarczy ok. 5-10 GB, choć trzeba mieć świadomość, że zbyt dalekie wyprawy mogą doprowadzić do wyczerpania się miejsca na dysku.

Każde tysiąc wygenerowanych chunków (część świata o wymiarach 16x16x284 bloki) zwiększa wagę pliku z danymi serwera o ok. 50 MB. Może to być dużo więcej, jeśli na terenie zostawisz się np. skrzynie czy piece, czyli obiekty umożliwiające przechowywanie przedmiotów. Dlatego najprostszym sposobem na zmniejszenie wagi świata jest usunięcie zbędnych skrzynek, a nie zmniejszenie wygenerowanego obszaru.

W przypadku większych serwerów dla dużej liczby graczy trzeba mieć co najmniej kilkadziesiąt, a najlepiej kilkaset GB wolnej przestrzeni. Zapamiętaj też, że każdy, nawet najtańszy hosting powinien zapewnić dysk SSD, który zapewnia znacznie szybsze działanie serwera od tradycyjnych dysków twardych.

Wielokrotnie grałem ze znajomymi na serwerach postawionych na tanim hostingu Minecraft i za każdym razem to właśnie za mała pojemność dysku (a raczej zbyt duża wielkość świata) sprawiała nam największe kłopoty. Porównując ze sobą różne oferty hostingu, koniecznie zwróć szczególną uwagę na ten parametr.

Rodzaj silnika

Tańsze plany hostingowe z reguły umożliwiają postawienie serwera tylko i wyłącznie na vanilli, czyli zwykłej wersji Minecrafta. Doskonale sprawdza się ona w przypadku małych serwerów survival, ale na vanilli nie zainstalujesz żadnych modów i pluginów. Dlatego, jeśli to możliwe, wybierz hosting dający możliwość skorzystania z silników: Forge, CraftBukkit, Spiggot, Purpur lub Tuinity. Każdy z nich umożliwia instalację pluginów lub modów, choć te dwa ostatnie nie są zbyt popularne wśród polskich graczy.

Bezpieczeństwo i kopie zapasowe

Zanim kupisz hosting Minecraft sprawdź, czy wybrana firma oferuje wykonywanie automatycznych kopii zapasowych serwera. Najlepiej, jeśli firma przechowuje pliki po wygaśnięciu subskrypcji – w ten sposób nie stracisz danych serwera, jeśli nie zapłacisz na czas.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ważną zaletą jest ochrona serwera przed atakami DDoS. Te niestety zdarzają się od czasu do czasu i są zmorą dużych, publicznych serwerów. W przypadku małego serwera dla znajomych też mogą być problemem, bo atak DDoS wyłącza całą maszynę, na której często stoją dziesiątki, a nawet setki serwerów.

Fajnym dodatkiem zwiększającym bezpieczeństwo jest możliwość skorzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego w trakcie logowania, ale z tego co zauważyłem, obecnie żadna polska firma nie oferuje takiej opcji.

Pamiętaj, żeby nigdy nie używać pluginów czy modów do Minecrafta pobranych z niepewnych źródeł. Zdarza się, że zawierają one szkodliwe oprogramowanie. Unikaj też stosowanie łatwych haseł do panelu hostingu oraz konta Minecraft – zawistni hakerzy mogą usunąć wszystkie dane twojego serwera!

Lokalizacja

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest lokalizacja serwera. Hosting Minecraft powinien znajdować się możliwie blisko graczy, aby oferować niski ping i brak większych opóźnień, które mogłyby spowalniać grę. Zaleca się, aby serwer był w tym samym kraju lub krajach ościennych.

Płatności

Podobnie jak w przypadku hostingu stron www, przy zakupie serwera Minecraft można liczyć na obniżkę ceny, jeśli od razu zapłacimy za dłuższy okres. Skorzystaj z tego rodzaju promocji jeśli wiesz, że gra na własnym serwerze szybko ci się nie znudzi!

Jak skonfigurować serwer Minecraft?

Proces konfiguracji serwera różni się w zależności od wybranego silnika. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z płatnego hostingu Minecraft, to większość kwestii technicznych zostanie skonfigurowana automatycznie. Wciąż jednak masz coś do zrobienia.

Za pomocą klienta FTP (np. bezpłatna Filezilla) wejdź w dane serwera i otwórz „server.properties”. W przypadku większości silników plik znajduje się w głównym folderze serwera. Otworzy ci się długa lista różnych ustawień, dzięki której możesz ustawić m.in. domyślny tryb oraz trudność gry, włączyć pojawianie się potworów oraz zwierząt, a także zablokować PvP.

Dostępne jest prawie 50 różnych parametrów – przejdź wszystkie po kolei i ustaw je zgodnie ze swoimi preferencjami. Niektóre hostingi umożliwiają zmianę niektórych ustawień bezpośrednio z menu ustawień na stronie, bez konieczności otwierania plików konfiguracyjnych serwera za pomocą klienta FTP.

Jeśli twój serwer pochłania za dużo pamięci RAM, zmniejsz dystans renderowania terenu, a także zadbaj o wcześniejsze wygenerowanie całej mapy. To drugie możesz zrobić przy pomocy popularnego plugina WorldBorder. Obie czynności powinny zmniejszyć zużycie pamięci RAM o ok. 25-30%. Jeśli wciąż będzie jej brakować, pozostaje ci wykupienie lepszego pakietu lub maszyny dedykowanej.

Jeśli wybierzesz silnik inny niż vanilla, to dostaniesz do dyspozycji dużo dodatkowych ustawień. Część z nich jest bardzo konkretna, np. w przypadku PaperMC możesz ustawić czas istnienia strzał wystrzelonych przez moby lub nawet… czas wzrostu trawy. Jeśli wciąż masz problemy z lagami, wejdź w plik konfiguracyjny serwera i pobaw się ustawieniami. Alternatywnie usuń niektóre pluginy, szczególnie te, które generują dużo przedmiotów lub kontenerów takich jak skrzynie czy piece.

Gdy inni gracze już się pojawią na serwerze, pamiętaj, że za pomocą komend wprowadzanych do konsoli możesz im nadawać i odbierać różne uprawnienia, a także wyrzucać ich z gry na chwilę lub na stałe. Natomiast jeśli zechcesz zmienić jakieś stałe ustawienia (np. domyślny tryb gry, obecność Netheru itd.) niezbędne będzie zresetowanie serwera. 

Jak zainstalować pluginy na serwerze Minecraft?

Instalowanie pluginów na serwerze Minecraft jest dość proste, jednak zrobisz to tylko, jeśli serwer stoi na jednym z silników obsługujących ten rodzaj rozszerzeń.

Wystarczy, że wejdziesz w pliki serwera za pomocą klienta FTP. Otwórz folder „plugins” i wgraj do niego pobrane pluginy, a następnie zrestartuj serwer. To tyle! Pluginy już powinny działać, a ty możesz zacząć je konfigurować.

Najpopularniejsze pluginy do Minecraft

Oto trzy popularne pluginy, które przydadzą się na niemal każdym serwerze Minecraft:

  • WorldGuard – obowiązkowy plugin na każdym serwerze publicznym. Rozdziela graczy na różne grupy, którym nadaje uprawnienia do niszczenia bloków, blokowania dostępu do poszczególnych itemów itd. Za pomocą WorldGuard zabezpieczysz serwer przed grieferami.
  • Factions – gildie w Minecrafcie. Plugin pozwala graczom tworzenie gildii i przejmowanie przez nie działek pod siedzibę. Instalując go zyskasz możliwość dokonania daleko idących zmian w mechanice PvP. Warto go zainstalować, szczególnie jeśli planujesz server gildyjny lub survivalowy.
  • WorldEdit – kompleksowe narzędzie dla budowniczych. Za pomocą WorldEdita w kilka minut stworzysz ogromne struktury lub edytujesz świat gry w niemal dowolny sposób. Koniecznie go zainstaluj – nigdy nie wiesz, kiedy się przyda!

Oczywiście to tylko początek listy, a większe serwery często mają po kilkanaście lub kilkadziesiąt aktywnych pluginów!

Jak wgrać mody na serwer Minecraft?

W przeciwieństwie do pluginów, mody zostały stworzone z myślą o trybie singleplayer. Można je wgrać jedynie na serwer założony na Minecraft Forge. Nie wszystkie hostingi mają w ofercie ten silnik, a jeśli już jest, to raczej na tych droższych planach.

Postawiłeś już serwer na silniku Minecraft Forge? To świetnie, ale to nie koniec twojej pracy! Pobierz teraz wybrany modpack, czyli paczkę będącą zbiorem kompatybilnych ze sobą modów. Następnie uzyskaj dostęp do plików serwera za pomocą klienta FTP. Za jego pomocą wgraj wszystkie pliki zawarte w modpacku do głównego katalogu serwera.

Dokładna instrukcja instalacji modów może się różnić w zależności od hostingu Minecraft oraz wybranego modpacka – niektóre wymagają dodatkowych czynności opisanych w instrukcji instalacji. Jeśli masz wątpliwości i chcesz się upewnić, że wybrana firma umożliwia korzystanie z modów na serwerze, po prostu zadaj pytanie obsłudze klienta. Otrzymasz wtedy link do instrukcji instalacji modów przygotowanej przez pracowników hostingu.

Najpopularniejsze modpacki do Minecrafta

W internecie znajdziesz tysiące modpacków. Duża część z nich oferuje daleko idące, a czasami bardzo dziwne zmiany. By ułatwić ci wybór, pokrótce opisałem trzy modpacki, które doskonale sprawdzą się na serwerze Minecraft:

  • RLCraft – najpopularniejszy modpack do Minecrafta. Poprawia on wygląd gry i wprowadza dziesiątki nowych funkcji, w tym pasek pragnienia, nowe biomy, potwory i zwierzęta, a także aż kilkaset zadań fabularnych.
  • Valhesia – usprawnienie zwykłej wersji gry. Wśród wprowadzonych zmian są nowe, losowo generowane struktury oraz więcej bloków i przedmiotów. Idea stojąca za tym modpackiem jest taka, by nowe zmiany możliwie naturalnie wpasowały się w podstawową wersję Minecrafta.
  • SkyFactory 4 – podniebne wyspy w Minecrafcie. Twórcy modpacka postanowili przenieść akcję gry na losowo generowane, podniebne wyspy. Paczka idealnie nada się na serwer typu SkyBlock.

Jaki hosting Minecraft dla grupy znajomych?

Wspomniałem już, że w przypadku serwera dla grupy znajomych z reguły wystarczy podstawowy, najtańszy pakiet hostingu Minecraft. To rozwiązanie ma wiele zalet – jest tanie, (z reguły) dobrze działa i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Zresztą w każdej chwili możesz kupić lepszy pakiet i ulepszyć serwer. W większości firm zrobisz to jednym kliknięciem, w innych trzeba będzie ręcznie przenieść pliki na nowy serwer, co może być dość karkołomnym zadaniem.

Jeśli wybierasz hosting Minecraft dla grupy znajomych, najtańszy pakiet wcale nie jest takim złym rozwiązaniem!

Jaki hosting Minecraft na duży serwer?

W przypadku publicznych, dużych serwerów (powyżej 50 graczy) najłatwiej jest skontaktować się z firmą hostingową i uzyskać indywidualną wycenę obejmującą maszynę dedykowaną. Dlaczego jest to aż tak istotne?

Maszyna dedykowana na hosting Minecraft

Gdy kupujesz normalny hosting, dzielisz poszczególną maszynę z setkami innych serwerów. Czasami prowadzi to do awarii, szczególnie gdy inny serwer zużyje na raz za dużo pamięci RAM. Natomiast maszyna dedykowana jest w całości przeznaczona na potrzeby jednego klienta, dzięki czemu idealnie nadaje się do hostowania dużego serwera Minecraft. Oczywiście za odpowiednią cenę! 

Napisz maila do firmy hostingowej, w którym wyjaśnisz, co dokładnie potrzebujesz. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poczekaj, aż przyjdą odpowiedzi od wszystkich firm. Warunki wyceny hostingu Minecraft dla dużego serwera potrafią znacząco się różnić między sobą, a umowa zawsze podpisywana jest na dłuższy czas – co najmniej pół roku.

Duży serwer Minecraft – czy warto?

Koszty hostowania dużego serwera Minecraft to co najmniej kilkaset, jak nie kilka tysięcy złotych miesięcznie. Zastanów się, czy na pewno chcesz je ponieść. Pamiętaj, że prowadzenie dużego serwera Minecraft wymaga sporej wiedzy technicznej i jeszcze więcej czasu – nie tylko twojego, ale też innych administratorów i moderatorów.

Czy można zarabiać na własnym serwerze Minecraft?

Tak, można zarabiać na własnym serwerze Minecraft, ale Mojang narzucił pewne limity i ograniczenia, za łamanie których mogą spotkać cię poważne konsekwencje. W praktyce największe serwery, szczególnie te anglojęzyczne, są prowadzone właśnie dla pieniędzy.

Zasady zarabiania na serwerze Minecraft reguluje EULA (z ang. end-user license agreement, umowa licencyjna użytkownika końcowego). Jej najnowsza wersja została wprowadzona w 2021 roku. Wynika z niej, że serwery Minecraft mogą pobierać pieniądze tylko i wyłącznie za treści wprowadzone przez mody (np. skiny, skórki do przedmiotów), o ile nie blokują one dostępu do zawartości oryginalnej gry lub nie dają graczom niesprawiedliwej przewagi podczas rozgrywki.

Najłatwiej wyjaśnić to na konkretnym przykładzie. Nie możesz zarabiać na sprzedawaniu graczom diamentów lub przyznawaniu im dostępu do komendy teleportacji. Możesz natomiast pobierać opłaty za zmianę wyglądu postaci lub inne przedmioty kosmetyczne.

Wiele serwerów, szczególnie tych mniejszych, nie stosuje się do tych zasad. Jak na razie Mojang interweniował tylko w kilku najbardziej skrajnych przypadkach, ale uważaj! Jeśli naruszysz zasady EULA, firma nie tylko zablokuje serwer, ale też może cię pozwać, żądając odszkodowania za poczynione szkody.

Jak reklamować serwer Minecraft?

Reklama to dźwignia handlu – zasada ta dotyczy też publicznych serwerów Minecraft! Bez marketingu nie przyciągniesz nowych graczy, a serwer prędzej czy później umrze śmiercią naturalną. Co istotne, na reklamę nie trzeba nic wydawać, choć mimo wszystko warto to zrobić, by osiągnąć znacznie lepsze rezultaty.

Najprostszym sposobem na reklamę są różne toplisty i strony z rankingami najlepszych serwerów Minecraft. Większość z nich umożliwia dodanie informacji za darmo, a opłaty pobiera za wyróżnienie ogłoszenia. Ponadto warto udostępnić informacje na forach i portalach dla graczy Minecraft, a także w mediach społecznościowych.

Jak założyć stronę internetową dla serwera Minecraft?

Dobry serwer Minecraft powinien mieć własną stronę – to niewielki wydatek, a dzięki niej gracze mogą znaleźć adres IP i dowiedzieć się więcej na temat rozgrywki. Na stronie umieść regulamin serwera, a także zadbaj o zakładkę aktualności, gdzie możesz informować graczy o nadchodzących wydarzeniach.

Więcej o tym, jak założyć stronę krok po kroku znajdziesz w poradniku: Jak stworzyć stronę internetową?

Jak zbudować mapę do serwera Minecraft?

Mapę do serwera Minecraft najlepiej budować w grupie kilku lub nawet kilkunastu osób. Wykup mniejszy serwer z dostępem do WorldEdita. To niezbędne narzędzie, które umożliwi ci generowanie budowli i bloków zgodnie ze wprowadzonymi parametrami. Przydaje się ono szczególnie przy budowie wielkich budowli.

Zadbaj o to, żeby mapa prezentowała się imponująco, szczególnie na spawnie. Zobaczą go nowi gracze – jeśli nie będzie prezentował się zbyt ciekawie, większość z nich od razu się rozłączy i nigdy więcej nie powróci na twój serwer.

Minecraft – pięć ciekawostek o grze

Uff, dotarliśmy do końca. W nagrodę obiecałem, że przedstawię ci pięć zaskakujących ciekawostek o Minecrafcie – oto one!

Czy wiedziałeś, że:

  • Minecraft nie jest nieskończony? Dotarcie do krańca mapy jest teoretycznie możliwe. Gra może wygenerować świat o maksymalnej szerokości 30 milionów bloków.
  • Notch sprzedał Minecrafta dzięki Twitterowi? W 2014 roku twórca gry zamieścił tweeta informującego o chęci sprzedaży Mojangu. Zauważył to Microsoft, który zaoferował 2,5 miliarda dolarów. Notch się zgodził, a Mojang przeszedł w ręce giganta z Redmond.
  • Notch planował wprowadzenie Nieba w Minecrafcie? Miał to być zupełnie nowy wymiar z latającymi wyspami, coś w rodzaju przeciwieństwa Netheru. Ostatecznie jednak pomysł upadł, bo twórcy mieli za dużo pracy nad ulepszaniem innych funkcji Minecrafta.
  • Dźwięk wydawany przez Ghasty został nagrany przez pomyłkę? Wydał go w trakcie nagrań kot Daniela Rosenfelda, który odpowiadał za produkcję dźwięku w Mojangu. Twórcom na tyle się on spodobał, że postanowili dodać go do gry w ramach żartu.
  • Minecraft znajduje się w szwedzkiej podstawie programowej? Od 2013 roku szwedzcy uczniowie na lekcjach informatyki grają w Minecrafta. By wesprzeć ich rozwój, Mojang wydał nawet specjalną edycję gry dla uczniów i nauczycieli, wspomagającą proces nauczania za pomocą rozgrywki.

Jak wybrać hosting Minecraft – podsumowanie

Wbrew temu, co mogłeś myśleć przed przeczytaniem tego tekstu, wybór hostingu Minecraft pod serwer dla znajomych nie powinien być zbyt trudny. Większość firm rynku ma podobne oferty. Oczywiście porównaj je ze sobą przed podjęciem decyzji, ale pamiętaj, że nie jest ona ostateczna – zawsze możesz wykupić droższy pakiet oferujący lepsze parametry.

Natomiast jeśli planujesz założenie publicznego serwera dla większej ilości graczy, to dokładnie przemyśl, czy faktycznie chcesz to zrobić. Nie tylko będziesz poniesiesz spory wydatek na dedykowaną maszynę, ale też będziesz musiał skonfigurować serwer i wgrać na niego pluginy lub mody, co wymaga specjalistycznej wiedzy lub długich godzin spędzonych przy poradnikach.

To tyle! Mam nadzieję, że poradnik odpowiedział na zadanie przez ciebie pytania i rozwiał wątpliwości, a ty wybierzesz optymalny hosting i będziesz się cieszył rozgrywką na własnym serwerze Minecraft.