🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

8 min. czytania

Domena europejska .EU

Domena EU

Fot. EurID

Wszystko o europejskich domenach internetowych z rozszerzeniem .EU. Zasady, działanie, warunki, transfer oraz jak i gdzie kupić domenę EU.

Spis treści
Domeny

Czym domena .eu różni się od innych adresów internetowych? To tzw. domena europejska, przeznaczona dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Zanim jednak zdecydujesz, czy warto zarejestrować domenę z takim rozszerzeniem, poznaj jej charakterystykę.

Domena .eu cieszy się zauważalną popularnością na europejskim rynku. Została wprowadzona w 2005 roku. Początkowo korzystać z niej mogły wyłącznie instytucje publiczne z Unii Europejskiej. Z czasem sytuacja ta jednak uległa zmianie, a rozszerzenie .eu zyskało komercyjny, międzynarodowy charakter. Obecnie sięgają po to rozwiązanie miliony właścicieli najróżniejszych stron działających w internecie. Jedno, co natomiast łączy je wszystkie, to europejski charakter przedsiębiorstwa lub jego inny związek z UE.

Czy można uznać domenę .eu za najlepsze rozwiązanie dla firmy z jednego z krajów znajdujących się na terenie Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wciąż bowiem największym zainteresowaniem cieszą się domeny krajowe, tak jak najpopularniejsze w Polsce domeny .pl Przed podjęciem decyzji o domenie firmowej poznaj więc specyfikę rozszerzenia .eu i sprawdź, czy na pewno jest to opcja dla Ciebie.

Czym jest domena .eu?

Domena .eu zaliczana jest do grupy domen najwyższego szczebla, określanych jako generyczne gTLDs (ang. Generic Top-Level Domains). Sam dwuznak w końcówce jest skrótem od ang. European Union, czyli Unia Europejska. To uniwersalne rozwiązanie, powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców ze wszystkich krajów Wspólnoty. Ponadto domeną tą swobodnie posługują się instytucje publiczne z Unii Europejskiej. Przykładem może być choćby Parlament Europejski (europarl.europa.eu).

Domena .eu jest często porównywana do adresów globalnych, takich jak domena .net czy domena .com. To jednak nadużycie, ona bowiem skupiona jest głównie na odbiorcach z krajów Wspólnoty. Zrzesza też wyłącznie właścicieli stron, którzy są ściśle związani z Unią Europejską. Choć jest rozpoznawana poza UE, to jednak nie daje w tym przypadku aż takiej swobody. Przykładowo, o wiele bardziej „uniwersalne” od niej w takiej sytuacji jest rozszerzenie .com. Wszystko natomiast zależy od grupy odbiorczej danego serwisu internetowego.

Czytaj: Co to jest domena internetowa? Jak działa?

Dla kogo jest europejski adres strony?

Pierwotnie z rozszerzenia .eu korzystać miały jedynie:

  • instytucje publiczne z UE,
  • organizacje posiadające prawa do znaków towarowych.

Wszystko jednak zmieniło się w 2006 roku, gdy stała się ona dostępna dla wszystkich. Obecnie skierowana jest zarówno dla internautów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie ma skonkretyzowanego sektora, który mógłby korzystać z rozszerzenia .eu. Dotyczy to jednak wyłącznie podmiotów w określony sposób związanych z działalnością lub funkcjonowaniem w Europie. Swoboda prowadzenia strony z taką nazwą jest natomiast znaczna. Może być to też realizowane z dowolnego kraju, umożliwiającego rejestrację domen .eu.

Rejestracja domeny europejskiej obecnie najczęściej interesuje:

  • osoby tworzące strony związane z działalnością UE (np. informacyjne),
  • firmy, które mają wielu kontrahentów w krajach EU,
  • organizacje pozarządowe, których zadaniem jest kontakt z innymi krajami Wspólnoty,
  • przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi na terenie innych krajów UE.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadać stronie nazwę z rozszerzeniem .eu, nawet jeśli nie ma ona nic wspólnego z funkcjonowaniem Wspólnoty samym w sobie. Domeny europejskie są na tyle powszechne, że możesz ich użyć nawet wtedy, gdy content kierujesz np. tylko do polskich odbiorców. W praktyce jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się, jeśli chcesz trafić do internautów z różnych krajów UE.

Zdarza się, że domeny z tym rozszerzeniem „uzupełniają” ofertę firmy z danego kraju. Sprawdzają się, gdy przedsiębiorstwo działa na terenie swojego państwa i ma tam domenę z jego końcówką. W przypadku chęci rozwoju zasięgów i wejścia na europejski rynek może natomiast wykupić drugą domenę, zakończoną na .eu. Ta z kolei może obsługiwać wiele języków, właściwych dla rynków UE.

.eu – domena a rejestr

NASK, czyli rejestrator polskich domen, nie sprawuje nadzoru nad domenami .eu. W ich przypadku bowiem rolę tę odgrywa konsorcjum EURid. Składa się ono z operatorów domen z kilku różnych krajów Europy:

  • Szwecji (.se),
  • Belgii (.be),
  • Włoch (.it),
  • Czech (.cz).

Istotną kwestią jest fakt, że nazwa domeny z rozszerzeniem .eu może zawierać znaki krajowe. To różni ją np. od adresów, których nazwy zakończone są na .com. Dotyczy to nie tylko polskich znaków diakrytycznych, ale również cyrylicy czy alfabetu greckiego. Usługa ta jest gwarantowana przez Internationalized Domain Name (więcej: Domeny z polskimi znakami (IDN)).

Jak zarejestrować nazwę domeny z końcówką .eu?

Zarejestrować domenę .eu mogą:

  • osoby fizyczne będące obywatelami lub zamieszkujące:
    • jedno z państw Unii Europejskiej,
    • Islandię,
    • Liechtenstein,
    • Norwegię;
  • firmy i organizacje posiadające siedzibę w:
    • jednym z państw Unii Europejskiej,
    • Islandii,
    • Liechtensteinie,
    • Norwegii.

Sam proces rejestracji przebiega identycznie jak w przypadku domen krajowych. Najpierw musisz więc sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie nazwa nie jest zajęta. Możesz zrobić to w wyszukiwarce domen .dotisto lub na oficjalnej stronie rejestru Eurid.eu. Wystarczy tylko, że wpiszesz adres, pod którym miałaby się wyświetlać Twoja strona, w puste okienko. System sam sprawdzi, czy jest on wolny.

Kolejnym krokiem jest znalezienie rejestratora współpracującego z EURid. W Polsce jest bardzo wiele takich serwisów, więc nie powinno być z tym większego problemu. Pamiętaj jednak, aby najpierw porównać kilka ofert np. korzystając z rankingu rejestratorów domen. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • cenę rejestracji,
  • koszt przedłużenia,
  • język i jakość supportu,
  • warunki transferu.

Następnie podaj dane osobiste lub firmowe i opłać domenę (zwykle na rok lub kilka lat). Tyle wystarczy, by dysponować własnym adresem europejskim w internecie.

Dodawanie domen .eu

Jak połączyć domenę z hostingiem? Domena .eu może zostać dodana do dowolnego hostingu, z którego usług korzystasz. Co więcej, wiele serwisów oferujących miejsca na serwerze ma w swojej ofercie rejestrację tego typu adresów. Samo „podpinanie” ich do danego konta natomiast również nie należy do specjalnie skomplikowanych.

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do swojego konta w cPanel albo DirectAdmin. W obu przypadkach w głównym menu powinno udać Ci się znaleźć zakładkę związaną z domenami. Zawiera wszystkie adresy działające w ramach Twojego konta. Tam też najczęściej znajduje się opcja umożliwiająca dodanie kolejnego adresu.

Wykonanie całej operacji będzie od Ciebie wymagało podania danych nowej domeny. Wielu usługodawców pozwala też na przypisanie wprowadzanemu adresowi określonych parametrów. Mogą one dotyczyć np. przypisanego miejsca na serwerze. Następnie wystarczy zatwierdzić podane informacje. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to domena pojawi się w spisie, o którym wcześniej wspominaliśmy.

Ostatnim krokiem jest wydelegowanie domeny na serwery DNS nowego operatora. Wykonywane jest to z poziomu konta użytkownika w serwisie, z którego nastąpiło przeniesienie. Zwykle użytkownik może to zrobić samodzielnie. Alternatywą jest kontaktowanie się w tej sprawie z usługodawcą. Powinien przeprowadzić Cię przez cały proces, po którym domena zacznie działać w ramach nowego serwisu.

Transfer domeny .eu

Interesujesz się transferem domeny do innego operatora? To bardzo częsta praktyka, bo usługodawcy zmieniają swoje oferty i prześcigają się w promocjach. Przeniesienie adresu często przynosi znaczne oszczędności. W przypadku domen .eu operację tę możesz wykonać w dowolnym momencie okresu abonamentowego. Czynność ta jest jednak płatna, a jej koszt jest równy przedłużeniu ważności domeny o 1 rok.

Aby przeprowadzić transfer, musisz zdobyć kod AuthInfo. Zgłoś się po niego do serwisu, w którym pierwotnie zarejestrowana została domena. Zależnie od jego polityki wewnętrznej, ciąg znaków zdobędziesz samodzielnie w panelu klienta lub po kontakcie z supportem.

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się na swoje konto u nowego usługodawcy. Tam powinna być opcja pozwalająca na przeniesienie domeny. Konieczne będzie podanie jej nazwy i kodu AuthInfo, a następnie zainicjowanie transferu. Czasem wszystko to wykonuje operator, któremu bezpośrednio podajesz kod zabezpieczający adres.

Po wprowadzeniu danych i wykonaniu transferu na Twój mail zapewne przyjdzie faktura za transfer. Jej uregulowanie pozwoli nie tylko na przeniesienie domeny, ale też przedłuży ważność domeny o rok. Z uwagi na to, najbardziej opłacalne jest wykonanie transferu, gdy termin domeny dobiega końca. Nie przepada wtedy czas, gdy „wynajem” adresu i tak był już opłacony.

Po uregulowaniu płatności i zaksięgowaniu wpłaty rozpoczyna się proces przenoszenia domeny. Najczęściej nie trwa on zbyt długo. Jeśli natomiast dana domena ma pod sobą funkcjonującą stronę WWW, lepiej przeprowadzić transfer w nocy. Unikniesz w ten sposób ewentualnych strat spowodowanych problemami z dostępem do strony.

Zalety i wady domen .eu

Zalety domen .eu

  • powszechnie znane i stosowane na terenie Unii Europejskiej,
  • umacniają wiarygodność marki,
  • wskazują na europejski charakter przedsiębiorstwa,
  • są atrakcyjne cenowo,
  • można je swobodnie zarejestrować, transferować i dodawać do hostingów w Polsce,
  • nie są tak popularne jak .com i .pl, przez co cieszą się wyższą dostępnością,
  • mogą stanowić alternatywny adres firmy na rynki zagraniczne.

Wady domen .eu

  • mniej popularne wśród polskich internautów od krajowych domen .pl,
  • trudniejsze do zapamiętania,
  • dostępne wyłącznie dla prywatnych użytkowników i firm z określonych krajów,
  • cieszące się rozpoznawalnością głównie na terenie Unii Europejskiej.

Czy warto wybrać domeny .eu?

Wybierając nazwę domeny, warto kierować się planami rozwoju własnego biznesu internetowego. Jeśli odbiorcy europejscy są Twoim targetem, to domeny .eu zdecydowanie mogą być rozwiązaniem dla Ciebie. Są powszechnie znane na terenie Wspólnoty i pozwalają dotrzeć do użytkowników z rozmaitych krajów europejskich. Podnoszą prestiż marki, a zarazem są w pełni funkcjonalne. Wszystko to sprawia, że stanowią bardzo dobry fundament do prowadzenia biznesu obejmującego swoim zasięgiem cały teren Unii Europejskiej.

Korzystanie z domeny .eu to jednak również spore ograniczenie. Pozwala ona na korzystanie z polskich znaków, ale jest trudniejsza do zapamiętania dla Polaków. To sprawia, że sprawdza się gorzej niż domeny krajowe w przypadku działalności na terenie Polski. Podobnie jak wszystkie adresy o większym zasięgu utrudnia ponadto zbudowanie relacji z odbiorcami w skali regionalnej. Co więcej, nie jest też tak uniwersalna, jak .com w przypadku rozwoju biznesu poza teren UE.

Warto wybrać domenę .eu, jeśli masz przygotowany dokładny plan jej rozwoju. Jej wpływ na Twoją działalność może być bowiem bardzo pozytywny, ale tylko w określonych okolicznościach. Jeśli zamierzasz prowadzić biznes na europejską skalę, to będzie to dobry wybór. W innym przypadku natomiast warto przemyśleć także inne opcje lub połączenie kilku rozwiązań.