🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

4 min. czytania

Przeniesienie bloga z Bloggera na własny hosting

Instrukcja KROK PO KROKU pokazująca jak przenieść bloga z Bloggera (Blogger.com) na hosting i system WordPress.

Spis treści
Serwer

Zakładając blog, możesz skorzystać z dostępnych za darmo platform, które umożliwiają założenie strony w dosłownie kilka minut. Są one bardzo łatwe pod względem użytkowania i tak naprawdę wystarczy kilka prostych kroków, abyś mógł prowadzić swoją witrynę. Jedną z takich usług jest Blogger (Blogger.com). W pewnym momencie możesz jednak zdecydować, że chcesz przenieść stronę na własny hosting. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić?

Przeniesienie strony z Bloggera

Właścicielem platformy Blogger jest firma Google. Tak więc mając tam serwis, korzystasz z powierzchni udostępnianej przez tę markę. W praktyce użytkowanie tego serwisu nie ma wielu wad, ale kilka jest istotnych. Zacznijmy od tego, że trudno Ci przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości. Być może platforma zostanie kiedyś zamknięta wraz z Twoim blogiem i stracisz wszystkie stworzone treści? 

Większym kłopotem są jednak ograniczenia. Mając własny blog na WordPressie, tak naprawdę możesz mieć na nim dosłownie wszystko, czego potrzebujesz. Korzystając z darmowych wtyczek, uzyskasz oczekiwane funkcjonalności, a w wielu przypadkach nie będzie to wymagało inwestowania w usługi programisty. Ponadto hosting daje dostęp do wielu możliwości, które nie są proponowane w ramach darmowej oferty Bloggera.

Zdecydowałeś, że chcesz przenieść witrynę z tej platformy na usługę hostingową? Najpierw wybierz pakiet serwerowy. Jeśli chodzi o prowadzenie jednego bloga, to najczęściej wystarczający będzie najtańszy z oferty danej firmy. Ewentualnie, w razie potrzeby, kiedy strona zacznie się rozwijać, to zdecydujesz się na inny, o lepszych parametrach. 

Zobacz też: Hosting dla WordPressa i jak wybrać hosting dla bloga.

Zainstaluj system WordPress

Jeśli chcesz przenieść serwis z Bloggera na zewnętrzną platformę, to najlepszym i zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem będzie system WordPress. Dzięki niemu będziesz mieć do dyspozycji mnóstwo gotowych rozwiązań, w większości dostępnych za darmo, a ponadto ten CMS jest wciąż rozwijany. Na początku powinieneś zainstalować ten system na serwerze.

Na 99 proc. hosting, z którego korzystasz, gwarantuje możliwość łatwego założenia strony za pomocą instalatora aplikacji.  Różne możliwości instalacji tego systemu opisałem w poradniku: Jak zainstalować WordPressa?

Przeniesienie bloga z Bloggera

Masz już zainstalowanego WordPressa? Zatem przyszedł czas na przenosiny. Zaloguj się do panelu administracyjnego nowo zainstalowanej strony. Wybierz „Narzędzia”, a następnie „Import”. 

Znajdziesz tu narzędzie, które da Ci możliwość łatwego przeniesienia wpisów z Bloggera. Kliknij „Zainstaluj”, a potem „Uruchom importer”. 

Wtedy pojawi się taki komunikat:

Potrzebujesz eksportować zawartość bloga. Zaloguj się do panelu administracyjnego Blggera i kliknij „Ustawienia”, następnie „Utwórz kopię zapasową zawartości” i „Pobierz”.

Gotowe. Masz już plik XML. Wróć na nowo zainstalowanego WordPressa, wskaż pobrany plik i kliknij „Wyślij plik na serwer i zaimportuj go”. 

Następnie musisz jeszcze wybrać, któremu użytkownikowi mają być przypisane wpisy. Kliknij „Submit” i gotowe!

Przekierowanie z Blogger na WordPress

Kiedyś taki import powodował, że kategorie z Bloggera (etykiety) stawały się tagami. Obecnie tak nie jest i, o ile korzystasz z nowej wersji CMSa i wtyczki, owe kategorie trafią tam, gdzie powinny. Sprawdź, czy aby na pewno znalazły się w spisie – wszystko powinno się zgadzać. 

Teraz musisz już tylko przekierować swój blog z Bloggera na nowy adres, aby nie występowała duplikacja treści oraz żeby użytkownicy, którzy pamiętają stary adres, trafiali na nowy. Zatem zainstaluj wtyczkę Blogger 301 Redirect (do przekierowania 301). Wówczas pojawi się ona wśród dostępnych opcji w „Ustawieniach”. Po kliknięciu zobaczysz opis, co powinieneś zrobić, w zależności od tego, czy korzystasz z nowego szablonu strony Bloggera czy z klasycznego. Masz również do wyboru różne ustawienia:

Korzystam ze sposobu 1. Loguję się do panelu zarządzania moim blogiem i wybieram „Motyw”. 

Następnie klikam „Edytuj kod HTML” przy moim szablonie (rozwijane menu):

Jeśli postąpisz w ten sposób, znajdziesz się w edytorze. Wróć teraz do wtyczki Blogger 301 Redirect i skopiuj kod, który tam widnieje. Wklej go w edytorze i kliknij „Zapisz” w prawym górnym rogu. To wszystko – gotowe!

Jak widzisz, przeniesienie bloga nie powinno Ci przysporzyć większych problemów. Koniecznie przekieruj jednak witrynę z Bloggera, abyś nie stracił ruchu użytkowników, którzy będą wchodzić na stronę, wpisując stary adres.