Co to jest rekord TXT w DNS dla domeny? Jak działa? Jak poprawnie skonfigurować i zmienić rekord TXT domeny? Poradnik.
Spis treściJakie zadanie spełniają rekordy TXT w strefie DNS? Warto poznać ich przeznaczenie, aby wszystkie funkcje Twojej domeny działały prawidłowo. Z technicznego punktu widzenia nie jest to typowy rekord w powszechnym rozumieniu tego słowa. Mimo to jednak pełni bardzo odpowiedzialną funkcję, z której właściciel serwisu powinien zdawać sobie sprawę. W tym artykule poznamy lepiej funkcje tego rekordu DNS. Wyjaśnimy krok po kroku, jak dodać rekord TXT i wprowadzić w nim potrzebne zmiany.
Czym są rekordy DNS?
Zastanawiasz się, co to są serwery DNS? Najprościej mówiąc, dzięki tej usłudze internauci nie muszą wpisywać bezpośrednio w wyszukiwarkę adresu IP strony. Wystarczy tylko, że posłużą się czytelnym dla człowieka adresem Twojej domeny. Tyle wystarczy, by system skojarzył go z ciągiem cyfr, oznaczającym lokalizację danej zawartości.
Strefa DNS składa się z kilku zmiennych. Są to rekordy domeny, odpowiedzialne za rozmaite funkcje. Dzięki nim na Twojej domenie znajduje się wszystko, czego potrzebujesz. Może ona działać też w pożądany przez Ciebie sposób. Zależnie natomiast od rekordu domeny, który będziesz konfigurować, możesz wprowadzać w witrynie określone zmiany.
Co to jest rekord TXT DNS?
Rekord TXT (Text Record) w DNS (Domain Name System) domeny to rodzaj wpisu, który pozwala na przechowywanie dowolnych informacji tekstowych związanych z daną domeną. Rekordy TXT są często wykorzystywane do przechowywania danych potrzebnych do weryfikacji własności domeny, konfiguracji poczty e-mail czy zabezpieczania strony przed spamem. Można to porównać do notatki, którą przypinasz do swojej domeny, aby dostarczyć dodatkowe informacje dla innych serwerów i usług.
Rekordy TXT znajdziesz w pliku strefy DNS. Jego treść jest możliwa do odczytania zarówno przez maszyny, jak i ludzi. W obu przypadkach umożliwia więc zdobycie szeregu najważniejszych informacji o domenie. Z punktu widzenia administratora jest to bardzo ważny rodzaj rekordów, ponieważ:
- możesz w nim umieścić wszystkie ważne dane wykorzystywane przez rozmaite aplikacje obsługujące Twoją stronę. Najczęściej są to serwery pocztowe oraz internetowe. Prawidłowa zawartość plików to gwarancja zapewnienia dodatkowych funkcji, wymaganych przez Ciebie podczas przetwarzania zasobów w domenie;
- zawiera o wiele więcej informacji niż tylko suche fakty o domenie. W rekordach TXT znaleźć się też mogą np. informacje pozwalające na prawidłowe działanie Twoich autorskich rozwiązań;
- rekordy TXT są wykorzystywane przy weryfikacji własności domeny przez zewnętrzne usługi (np. Google Search Console).
Budowa rekordu TXT
W praktyce rekord TXT służy do przechowywania prostych i niezbyt złożonych wartości tekstowych. Nie muszą być one formatowane w ściśle określony sposób. Główną zasadą ich tworzenia jest podział zawartości na „pola” obejmujące 255 znaków. Co to znaczy?
Załóżmy, że chcesz edytować rekordy domeny zapisane na Twojej domenie. Masz zamiar wprowadzić rekord TXT, który będzie miał mniej niż 255 znaków ze spacjami (zzs). W takiej sytuacji po prostu wpisujesz tę wartość. Nie musisz w żaden sposób jej wyróżniać czy zamykać w cudzysłowie.
Jeśli jednak do swojej domeny chcesz wprowadzić rekord TXT o długości ponad 255 zzs, to sprawa się nieco komplikuje. W takim przypadku musisz podzielić zawartość na części o maksymalnej długości 255 znaków ze spacjami. Każdą „zamykasz” w oddzielnym cudzysłowie i oddzielasz je od siebie przecinkami. W takim przypadku pole tekstowe zawierające wartość rekordu wyglądałoby np. tak:
"przykladowa-zawartosc1", "przykladowa-zawartosc2".
Najczęściej hostingodawcy ograniczają wielkość rekordów TXT. Ma to zapobiec przechowywaniu przez administratorów w nich ogromnych ilości danych.
Typy rekordów TXT
Dodając lub edytując rekordy TXT z pewnością zauważysz, że mogą one mieć różne typy. Wynikają one z roli, jaką odgrywać ma wprowadzana zmienna. Najczęściej wykorzystywane są:
- SPF – ten typ rekordu informuje serwery, czy przyjąć wiadomość e-mail z danego adresu IP. Umożliwia sprawdzenie ważności wiadomości, zanim dostarczone zostaną do odbiorców;
- rekord DKIM (DomainKeys Identified Mail) – rodzaj rekordu TXT w DNS, który umożliwia weryfikację autentyczności i integralności wiadomości e-mail. Rekord DKIM zawiera podpis cyfrowy wiadomości, który może zostać zweryfikowany przez serwer pocztowy odbiorcy, co pomaga w walce z phishingiem i innymi formami oszustw internetowych;
- zapisy DMARC – rekordy DMARC to typ rekordu TXT. Weryfikuje on wiadomość e-mail wysyłaną z danej domeny. Może zawierać zestaw reguł, zgodnie z którymi serwery powinny zachować się po otrzymaniu wiadomości;
- weryfikacja własności domeny – rejestratorzy domen zwykle generują kody weryfikacyjne, będące ciągami ASCII. Zawierają one tekst rekordu TXT. Wykorzystać je można do zapytania serwera DNS i weryfikacji zarejestrowanych właścicieli domen;
- Rekord BIMI (Brand Indicators for Message Identification) – specjalny rodzaj rekordu TXT, który umożliwia firmom wyświetlanie swojego logo obok wiadomości e-mail, co zwiększa wiarygodność i rozpoznawalność marki.
- Rekord CAA (Certification Authority Authorization) – umożliwia właścicielom domen określenie, które organy certyfikujące (CA) mają uprawnienia do wystawiania certyfikatów SSL/TLS dla ich domen.
- Rekord SRV (Service) – umożliwia identyfikację serwerów i usług związanych z daną domeną, takich jak serwery poczty elektronicznej, telefoniczne czy komunikatorów internetowych.
Zależnie od typu, rekordy TXT mogą się nieco od siebie różnić. Poniżej prezentujemy przykładowy formularz tworzenia rekordu SPF, wyciągnięty z wersji demo DirectAdmin.
Zmiana i dodawanie rekordów TXT
Zastanawiasz się, jak zmienić i ustawić DNS dla domeny oraz poprawnie skonfigurować rekord TXT? Najłatwiej jest zrobić to z poziomu swojego konta hostingowego lub panelu rejestratora domeny. Jeśli Twój usługodawca oferuje Ci cPanel lub DirectAdmin, zaloguj się do niego. Następne znajdź zakładkę związaną z zarządzaniem strefą DNS. Tam wybierz rekord, który zamierzasz edytować lub naciśnij przycisk pozwalający na stworzenie nowego. Teraz możesz dodać rekord TXT lub edytować już istniejący, poprzez zmianę jego podstawowych danych:
- nazwy – zwykle nazwa domeny,
- TTL – czasu, przez jaki rekord jest przechowywany w cache (pamięci podręcznej) serwerów DNS,
- wartości – informacji, które mają być możliwe do odczytania przez serwery.
Zależnie od typu rekordu, do uzupełnienia możesz mieć też szereg innych danych. Pamiętaj jednak, aby wszelkie zmiany wprowadzać rozważnie. Błąd może sprawić, że Twoje miejsce w sieci nie będzie działało w pełni sprawnie. Lepiej po każdej zmianie sprawdzić serwery DNS domeny czy konkretne rekordy.
Inne rodzaje rekordów opisujących serwery DNS
Oprócz rekordów TXT w strefie DNS jest także kilka innych rekordów. Każdy z nich pełni swoją unikatową funkcję i w inny sposób odpowiada za prawidłowe działanie witryny. Dzięki nim wszystkim natomiast przeciętny użytkownik internetu może cieszyć się swobodnym dostępem do Twojej strony. Wprowadzając zmiany w DNS domeny zwróć więc też koniecznie uwagę, czy poprawny zapis ma też:
- rekord SOA,
- rekord SRV,
- rekord A,
- rekord MX,
- rekord PTR,
- rekord CNAME,
- rekord NS.