Zobacz zestawienie najpopularniejszych domen pocztowych i adresów e-mail, które można założyć. Propozycje domen mailowych.
Spis treściJakie skrzynki e-mail cieszą się największą popularnością? W internecie nie brak serwisów oferujących swoim użytkownikom rozmaite domeny. Sprawdź, jakie są dostępne i wybierz tę najlepszą dla siebie.
Większość osób korzystających z internetu prędzej czy później decyduje się utworzyć skrzynkę e-mail. To sposób na kontakt z innymi osobami, ale też komunikację biznesową czy służbową. Skrzynki e-mail przydatne są w szkole, na studiach, w pracy, podczas robienia zakupów online czy do rejestracji w rozmaitych serwisach. Warto zatem wiedzieć, gdzie i w jaki sposób je otworzyć, by nie wydać fortuny, a adres brzmiał tak, jak tego oczekujesz.
Możesz utworzyć adres e-mail na kilka sposobów. Skorzystasz do tego zarówno z nazwy Twojej domeny, jak i darmowego adresu, oferowanego przez skrzynki pocztowe. W jaki sposób jednak wybrać odpowiednie miejsce rejestracji i jakie znaczenie ma końcówka obecna po znaku „@” w Twoim mailu? Wybór jednego adresu nie jest łatwy, bo dostępnych opcji jest bardzo wiele. Sprawdź moją listę najpopularniejszych rozwiązań i wybierz to, które spełni Twoje oczekiwania.
Konta pocztowe – co trzeba o nich wiedzieć?
Poczta e-mail odpowiada za wysyłanie, odbieranie oraz zarządzanie korespondencją elektroniczną. W zależności od rozwiązania, w ramach którego ją obsługujesz, może funkcjonować na rozmaite sposoby. Po skorzystaniu z oferty dostawcy hostingu i zarejestrowaniu domeny zyskasz skrzynkę e-mail pod własną nazwą. Wraz z nią do Twojej dyspozycji jest też określone miejsce na serwerze, które z powodzeniem wykorzystasz na dowolny sposób.
Alternatywnie możesz też wybrać konto pocztowe na domenie usługodawcy. W ten sposób zyskujesz dostęp do konta e-mail, którym możesz zarządzać. Wprowadzasz własny identyfikator użytkownika i wybierasz pełną nazwę domenową serwera poczty spośród dostępnych. Zyskujesz określoną ilość miejsca na serwerze witryny i możesz korzystać z innych, udostępnionych przez usługodawcę narzędzi.
Druga z opisanych opcji – ze względu na widoczną nazwę domeny serwisu pocztowego – zwykle wybierana jest przez internautów prywatnych. Firmy i użytkownicy biznesowi decydują się częściej na własną domenę. Zapewnia im większą rozpoznawalność i dodaje wiarygodności.
W przypadku użytku codziennego oraz sporadycznego niektóre osoby wolą z kolei unikać wydatków potrzebnych do zakupu hostingu czy domeny. Najpopularniejsze bezpłatne skrzynki e-mail ponadto są łatwe w użyciu, a proces ich rejestracji zajmuje krótką chwilę. Korzystanie z nich jednak wiąże się czasem z pewnymi ograniczeniami oraz limitami. Ponadto cechą charakterystyczną części z nich jest ogromna ilość irytujących reklam.
Adres poczty e-mail – budowa
Wysyłając wiadomość ze swojej skrzynki e-mail, musisz mieć świadomość, że Twój odbiorca zobaczy jej adres. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby założone przez Ciebie konto e-mail było przemyślane i wyglądało profesjonalnie. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że mail składa się z trzech elementów. Omówmy to na poniższym przykładzie:
- przykładowy@mail.com
W tym przypadku kolejno:
- „przykładowy” – jest to indywidualny identyfikator użytkownika. W przypadku adresów prywatnych najczęściej zawiera dane osobowe. Może to być imię, nazwisko, pseudonim lub też inne określenia charakterystyczne dla danej osoby. Zalecane jest, by jednoznacznie wskazywał na konkretnego człowieka, posługującego się tą skrzynką e-mail. To wzmocni jej wiarygodność w oczach potencjalnego odbiorcy i ułatwi rozpoznanie nadawcy jeszcze przed otwarciem wiadomości;
- „@” – znak oddzielający dwie części adresu e-mail. Występuje zawsze i nie możesz go usunąć;
- „mail.com” – nazwa domeny serwera poczty e-mail. Zależy od serwisu, w którym znajduje się Twoja skrzynka e-mail. Odgrywa bardzo istotną rolę, bo często przez jego pryzmat oceniany jest nadawca. Możesz starać się z jego pomocą budować swój wizerunek internauty nowoczesnego, oryginalnego lub z poczuciem humoru. Lepiej jednak na to uważać, bo czasem Twoje intencje mogą zostać źle odczytane. Powszechne i darmowe rozwiązania, takie jak onet.pl, wp.pl czy interia.pl bywają postrzegane jako nieco przestarzałe. Z drugiej strony gmail.com jest nowocześniejszy, ale nie w przypadku kont firmowych czy oficjalnych. Od nich zwykle bowiem odbiorcy oczekują konta e-mail w domenie własnej.
Odpowiednie połączenie wszystkich trzech elementów może sprawić, że wywrzesz na korespondentach określone wrażenie. Od razu poznają Twoje dane osobowe, będą postrzegać Cię jako profesjonalistę czy miłośnika nowoczesnych rozwiązań. Zawsze zatem pamiętaj, by w pierwszej kolejności spojrzeć na wymyślony adres z perspektywy odbiorców. To pozwoli Ci go lepiej zaprojektować i osiągać dzięki niemu zamierzone efekty.
Najczęściej wybierane domeny pocztowe – popularne skrzynki i ich adres internetowy
W internecie istnieje możliwość tworzenia różnorodnych skrzynek pocztowych. Zależnie od swoich potrzeb i upodobań możesz zdecydować się na korzystanie z rozmaitych adresów e-mail. Poniżej przedstawiam listę tych, które aktualnie cieszą się największą popularnością w Polsce. Przy każdej z nich podkreśliłem, u którego operatora możesz ją założyć. Skrótowo opisałem ponadto, czym charakteryzuje się jego oferta:
-
@gmail.com – poczta Gmail jest jedną z najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Doskonale integruje się z innymi usługami Google. Ma wersję przeglądarkową oraz mobilną i pozwala na maila Gmail we własnej domenie w płatnej wersji Google Workspace. Jej wadą jest natomiast dość skomplikowany proces rejestracji, wymagający podawania licznych danych. Oprócz klasycznego adresu proponuje również:
- @googlemail.com;
-
@onet.pl – to domena pocztowa oferowana w ramach skrzynki w serwisie Onet. Możesz korzystać z tego rozwiązania zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i na urządzeniach mobilnych. Zapewnia dużą pojemność załączników (do 2 GB), ale jest usiana reklamami. Oprócz standardowego adresu oferuje również alternatywne (i częściowo bardzo oryginalne) rozwiązania:
- @vp.pl,
- @op.pl,
- @poczta.onet.pl,
- @onet.eu,
- @autograf.pl,
- @buziaczek.pl,
- @spoko.pl,
- @poczta.onet.eu,
- @onet.com.pl,
- @amorki.pl,
- @opoczta.pl;
-
@interia.pl – to klasyczny adres należący do serwisu Interia. Ta skrzynka także może być obsługiwana z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji mobilnej. Ponadto możliwe jest w niej dodawanie innych kont. Podobnie jednak jak inne rozwiązania dużych serwisów internetowych, obecne są w niej liczne reklamy oraz SPAM. Co ciekawe, w tym przypadku również możesz skorzystać z bardzo rozmaitych domen do wyboru:
- @interia.eu,
- @interia.com,
- @poczta.fm,
- @vip.interia.pl,
- @intmail.pl,
- @interiowy.pl,
- @adresik.net,
- @pisz.to,
- @pacz.to,
- @ogarnij.se,
- @hub.pl;
- @wp.pl – kolejna propozycja od internetowego giganta. W tym przypadku do wyboru masz tylko jedną domenę. Skrzynka działa w formie przeglądarkowej i mobilnej. Jej atutem jest szybkość rejestracji i nowoczesny wygląd. Minus to przede wszystkim ogrom reklam, ale też niezbyt dobrze działający filtr SPAM-u;
-
@int.pl – nowe rozwiązanie oferowane przez serwis Interia. Cechuje je nowoczesność i brak reklam. Jest dostępna w wersji przeglądarkowej oraz mobilnej. Ze względu na niedawne pojawienie się na rynku jednak nie jest jeszcze powszechnie znana i rozpoznawana. Oferuje natomiast (oprócz klasycznej domeny) ciekawe rozwiązanie:
- @.int.pl (np. @twoje-imie.int.pl);
-
@o2.pl – kolejny klasyczny przykład poczty oferowanej przez serwis internetowy. Ponownie jest to skrzynka dostępna w przeglądarce oraz z poziomu aplikacji mobilnej. Ma estetyczny wygląd i jest wygodna w obsłudze. Niestety ją również zalewa ogromna ilość reklam i SPAM-u. Oprócz zwykłej domeny pozwala też obsługiwać takie adresy, jak:
- @tlen.pl
- @go2.pl,
- @prokonto.pl;
-
@outlook.com – jeden z najpopularniejszych programów pocztowych świata. Zapewnia dostęp do skrzynki zarówno z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji desktopowej oraz jej wersji mobilnych. Dobrze współpracuje z oprogramowaniem od Microsoft i cechuje go wysoka funkcjonalność. Praktycznie nie ma reklam, ale jest skierowany wyłącznie do użytkowników prywatnych. Przez wiele lat swojej historii przybierał rozmaite formy, jak:
- @hotmail.com;
- @msn.com,
- @live.com;
- @gazeta.pl – klasyczne rozwiązanie oferowane przez polski serwis internetowy. Dawniej poczta ta bazowała na rozwiązaniach Gmail, które zapewniały jej popularność. Obecnie oparta jest na autorskim oprogramowaniu. Jest dostępna wyłącznie w wersji przeglądarkowej, co przekłada się na zdecydowanie mniejsze zainteresowanie nią;
-
@yahoo.com – domena międzynarodowego serwisu, z którego usług korzystają również polscy internauci. Ze względu na liczne zarzuty dotyczące bezpieczeństwa danych użytkowników nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Mimo to zapewnia serwis wygodny w obsłudze i dostępny z poziomu przeglądarki i w formie mobilnej. Dawniej oprócz głównego adresu oferował również:
- @irocketmail.com,
- @ymail.com.
- @yahoo.pl,
- @yahoo.de,
- @yahoo.fr;
-
@icloud.com – iCloud to usługa chmurowa skierowana do użytkowników sprzętów od Apple. Wraz z założeniem w niej konta możesz cieszyć się dostępem do skrzynki pocztowej. W podstawowej i bezpłatnej wersji zapewnia 5 GB miejsca. Jej obsługa jest możliwa przy pomocy przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnych. Oprócz standardowego adresu proponuje również:
- @me.com,
- @mac.com;
-
@protonmail.com – to domena jednego z serwisów pocztowych, cieszącego się znaczną popularnością. Wyróżniają go zaawansowane zabezpieczenia oraz wysoka troska o ochronę danych użytkowników. Udostępnia zarówno darmowe konto, jak i jego płatne, zaawansowane wersje. Wyróżnia go ponadto otwarte oprogramowanie oraz dostęp z poziomu wszystkich platform. Wraz z adresem podstawowym dysponuje także innymi wariantami:
- @protonmail.ch,
- @proton.me,
- @pm.me;
-
domeny od home.pl – jest to serwis do hostingu stron internetowych, proponujący również zarządzanie skrzynkami pocztowymi. Ta polska firma jest na rynku już ponad 20 lat. Znajdziesz w niej szereg rozbudowanych usług, które mogą okazać się pomocne z perspektywy administratora witryny WWW. Choć nie oferuje kont pocztowych w swojej głównej domenie, udostępnia 10 innych adresów:
- @data.pl,
- @epoczta.pl,
- @euromail.pl,
- @friend.pl,
- @hot.pl,
- @life.pl,
- @list.pl,
- @post.pl,
- @space.pl,
- @world.pl;
-
@tuta.com – jest to domena związana z szyfrowaną pocztą elektroniczną, dawniej znaną jako Tutanota. Jest oparta na otwartym oprogramowaniu. Za główny cel stawia sobie zapewnienie użytkownikom maksymalnego bezpieczeństwa i prywatności. Może być obsługiwana na każdym systemie operacyjnym. Oprócz standardowego adresu udostępnia również:
- @tutamail.com,
- @tuta.io,
- @tutanota.com,
- @tutanota.de,
- @keemail.me.
Jakie znaczenie ma nazwa domeny? Poczta o odpowiedniej końcówce
Nazwa widoczna w adresie e-mail po znaku „@” ma ogromne znaczenie. Wcześniej już sporo powiedziałem na ten temat, warto jednak spojrzeć na ten temat nieco szerzej, bo przez wielu internautów wciąż jest bagatelizowany. Można analizować go z dwóch perspektyw:
- nadawcy,
- odbiorcy.
Załóżmy, że korzystasz ze swojej skrzynki e-mail do celów prywatnych (w dalszej części tekstu skupię się też na celach biznesowych). Pozornie może wydawać Ci się, że nie wysyłasz zbyt często wiadomości, więc niewiele osób zobaczy Twój adres e-mail. Najczęściej jednak korzystamy z konta e-mail przez wiele lat, a niejednokrotnie nawet nie zmieniamy skrzynki przez większość naszego życia. W tym czasie natomiast może być ono wykorzystywane m.in. do:
- komunikacji w szkole i na studiach,
- komunikacji w pracy,
- rejestracji w bankach i aplikacjach finansowych,
- korzystania ze sklepów internetowych i robienia zamówień,
- rejestracji na wydarzenia,
- i wielu innych.
Co gorsze, zdarza się, że maila trzeba komuś podyktować, aby mógł go zapisać. W takiej sytuacji nieodpowiednio nazwana skrzynka pocztowa może przynieść Ci wiele wstydu czy zakłopotania.
Z drugiej strony postaraj się spojrzeć na to z perspektywy osoby, która zobaczy lub usłyszy niezbyt dobrze przemyślany adres. Może wywołać to wątpliwości odnośnie do Twojej osoby. Zależnie od okoliczności być może wywoła to tylko uśmiech, co i tak nie zawsze jest wskazane. Pamiętaj jednak, że w ten sposób można też kogoś urazić lub sprawić, że poczuje się niekomfortowo. Nawet jeśli nie da tego po sobie poznać, może wpłynąć to też na początkową ocenę Twojej osoby w kontekście danej sytuacji.
Skrzynka e-mail do celów biznesowych
W przypadki służbowej skrzynki e-mail sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Zależnie od charakteru działalności możesz kontaktować się przy użyciu poczty elektronicznej np. z:
- klientami,
- współpracownikami,
- podwładnymi,
- potencjalnymi wspólnikami.
W każdym z tych przypadków zapewne zależy Ci, by wypaść możliwie jak najlepiej. Korzystanie z niezbyt profesjonalnego adresu e-mail nie zadziała więc na Twoją korzyść. W najlepszym wypadku wywoła uśmiech lub politowanie. W skrajnych przypadkach jednak może skutkować nienawiązaniem współpracy lub mieć inne, poważne konsekwencje.
Nazwa użytkownika wyróżniająca skrzynkę e-mail w tej sytuacji odgrywa kluczową rolę. Dzięki niej odbiorca wie, kto dokładnie się do niego zwraca. Może to być zarówno wskazanie personalne, jak i tematyczne. Dzięki pierwszemu określisz w pewien sposób konkretną osobę, np. po nazwisku. Druga opcja pozwala na ogólniejszy opis, np. danego działu w firmie (np. support).
Domena po prawej stronie od znaku „@” ma wymiar wizerunkowy. W przypadku większości firm niewskazane są oryginalne i humorystyczne adresy, jak np. pacz.to. Z drugiej strony jednak nawet skrzynki e-mail z pozornie poważnym i profesjonalnym gmail.com mogą nie być najlepszym wyborem. Dzieje się tak, bo mimo wszystko są darmowe i może założyć je każdy. Obecność imienia i nazwiska w pierwszej części więc nie gwarantuje odbiorcy, że ma do czynienia z danym człowiekiem, a nie oszustem. W dodatku świadczy o tym, że nie przykładasz zbyt dużej wagi do wizerunku własnego i firmy, co w biznesowym świecie jest istotnym minusem.
Alternatywa? Rejestracja domen i skrzynki e-mail we własnej domenie
Planujesz uruchomić własną stronę WWW, a może chcesz widzieć w adresie mailowym własną nazwę domeny? W takim przypadku warto zdecydować się na hosting/serwer i posługiwanie się unikatową domeną. Wbrew pozorom nie jest to wcale aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- wybierz hosting i załóż konto – hosting to rodzaj usługi udostępniającej Ci określone miejsce na serwerze. Może powstać na nim zarówno strona internetowa, jak i skrzynka e-mail. Nic ponadto nie stoi na przeszkodzie, by oba te rozwiązania funkcjonowały razem. Nie jest to specjalnie drogie rozwiązanie, a zależnie od oferty możesz je precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moich artykułach: Jaki hosting pod pocztę? E-mail we własnej domenie, E-mail firmowy: gdzie założyć pocztę dla firm? 7 propozycji;
- zarejestruj swoją domenę – aby dysponować indywidualnym adresem, musisz mieć swoją domenę. Na szczęście jej pozyskanie jest bardzo łatwe, bo najczęściej oferują ją hostingodawcy. Zarejestrujesz ją więc w tym samym miejscu, co hosting. Jeśli jednak z pewnych względów taka opcja Ci nie odpowiada, możesz skorzystać również z serwisów zewnętrznych. Pamiętaj, że każdym miejscu dostępne domeny są takie same, warto więc kierować się ceną. Szczegółową instrukcję znajdziesz w moim artykule: Jak zarejestrować domenę internetową? Instrukcja krok po kroku;
- przenieść domenę od innego operatora (jeśli to konieczne) – po zakupie adresu w serwisie zewnętrznym musisz dodać go do hostingu. Dzięki temu możliwe będzie obsługiwanie go w ramach Twojego konta. O tym, jak dokonać konfiguracji domeny dowiesz się z mojego artykułu: Jak połączyć domenę z hostingiem? Instrukcja podpinania domeny;
- utwórz skrzynkę na swoim koncie hostingowym – po podpięciu domeny do hostingu możesz utworzyć skrzynkę e-mail we własnej domenie. Zrobisz to z poziomu panelu klienta hostingu. Możesz nadać jej indywidualną formę, a zwykle również skorzystać z aliasów pocztowych;
- zaloguj się do swojej skrzynki z panelu administracyjnego – po utworzeniu skrzynki możesz się do niej zalogować. Zazwyczaj hostingodawcy umożliwiają obsługę poczty za pomocą serwisu pocztowego Webmail. Jest on intuicyjny i prosty w obsłudze. Możesz korzystać z niego z poziomu przeglądarki internetowej. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj: Co to jest Webmail? Jak działa e-mail przez przeglądarkę?.
Korzystanie wyłącznie z Webmaila jest dość irytujące. Logowanie do niego za każdym razem i potrzeba uruchamiania przeglądarki bywają męczące. Na szczęście na rynku jest wiele klientów pocztowych, ułatwiających regularne sprawdzanie, co dzieje się w Twojej skrzynce e-mail. Najpopularniejsze bezpłatne rozwiązania znajdziesz tutaj: Programy pocztowe: TOP 14 darmowych. Dzięki wielu z nich odbieranie, wysyłanie i zarządzanie wiadomościami możliwe jest z poziomu urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych.
Więcej: Jak założyć maila firmowego? Krok po kroku
Czy warto zamiast darmowej poczty utworzyć skrzynkę e-mail we własnej domenie?
Dysponowanie własną domeną daje ogromną swobodę i wiele możliwości. Możesz na jej bazie zbudować stronę WWW, ale też korzystać wyłącznie z poczty e-mail. Zapewni Ci to wiarygodność zarówno w oczach klientów, jak i innych odbiorców. Niewielkim kosztem zadbasz o swój wizerunek w sieci, a także usprawnisz komunikację (np. korzystając z aliasów). Dodatkowo dostęp do serwera zapewnia zwykle dość dużo miejsca, gdzie przechowywać możesz swoje pliki i ważne dane.
Korzystasz z maila sporadycznie i masz pewność, że skrzynka we własnej domenie nie będzie Ci potrzebna? W takim przypadku przynajmniej poważnie zastanów się nad darmowym serwisem, z którego chcesz skorzystać. Weź pod uwagę to, w jak wielu różnych sytuacjach podawanie maila okazać się konieczne. Wybierz pocztę, która będzie poważnie się prezentować i stawiać Cię w dobrym świetle.
Nie zapomnij jednak przy tym, że nawet darmowy serwis musi być funkcjonalny, wygodny i powinien oferować jak najlepsze warunki oraz usługi. W ostatnich latach największą popularnością cieszy się Gmail. Zawsze polecam natomiast porównać różne propozycje (w końcu są bezpłatne) i postawić na tę, która najbardziej Ci odpowiada.