Jak przenieść bloga z WordPress.com na wersję na własnym hostingu (WordPress.org)? Instrukcja krok po kroku.
Spis treściDzięki platformie WordPress.com możesz prowadzić własny blog bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów – domeny czy hostingu. Problem jednak w tym, że robiąc to na takiej zasadzie jesteś ograniczony do funkcji i możliwości, które dostępne są w ramach tej platformy. W końcu przyjdzie moment, że czegoś zacznie Ci brakować i zdecydujesz się na przenosiny na inny hosting. Jak to przebiega? Co musisz zrobić, aby zmienić usługę?
Jak przenieść bloga z WordPress.com?
Wybrałeś usługę hostingową, na której ma się znaleźć Twoja strona? Zarejestrowałeś już domenę? Zatem możesz zabrać się za przenoszenie bloga. Nie obawiaj się – nie powinno Ci to sprawić większych trudności, a do pokonania będziesz miał zaledwie kilka kroków.
Na początek zaloguj się do Twojego bloga na WordPress.com – musisz eksportować wszystkie treści, media i nie tylko. W panelu administracyjnym znajdź wśród narzędzi opcję „Eksportuj”. Kliknij ją.
Wtedy będziesz mógł przenieść całą zawartość lub ewentualnie tylko niektórych materiały, np. konkretne wpisy czy też strony. Następnie system da Ci możliwość pobrania tego pliku – zrób to. Na dysk Twojego urządzenia trafi archiwum z danymi.
Dalej zainstaluj system WordPress na nowym serwerze, korzystając z domeny, na którą się zdecydowałeś. Niemal na pewno firma hostingowa oferuje Ci możliwość skorzystania z instalatora aplikacji. Znajdź go w panelu zarządzania usługą hostingową – może widnieć pod różną nazwą.
Po wyborze tej funkcji, musisz jedynie zdecydować, którą aplikację chcesz zainstalować – ma to być oczywiście WordPress. Następnie podaj podstawowe dane – e-mail, login i hasło, ewentualnie wybierz wersję systemu, motyw lub wtyczki, które mają być automatycznie dodane. Na koniec kliknij „Instaluj” lub podobne polecenie i gotowe.
Poznaj też więcej sposobów na instalację WordPressa – znajdziesz tam też opis całej instalacji krok po kroku.
W kolejnym kroku musisz się zalogować do panelu administracyjnego nowej strony WordPress. Teraz możesz już przystąpić do importu danych z Twojego bloga na WordPress. Z menu „Narzędzia” wybierz „Import”.
Znajdziesz tam wtyczkę, która umożliwi Ci przeniesienie strony. Zainstaluj ją. Jeśli się udało, to kliknij „Uruchom importer” – opcja pojawi się na miejscu „Zainstaluj”.
Teraz wybierz plik z danymi Twojego bloga.
Kliknij „Wybierz plik na serwer i zaimportuj go”. Uwaga: wcześniej pobrałeś archiwum, ale teraz musisz je rozpakować i wskazać konkretny plik xml z danymi.
Następnie system zapyta Cię o to, komu mają być przypisane wpisy, które znajdują się w pliku. Możesz dodać nowego autora lub wybrać jednego z istniejących. Możesz również zaznaczyć, czy chcesz pobrać i importować załączniki.
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to powinieneś zobaczyć następujący komunikat:
Teraz sprawdź, czy aby na pewno dane, które miały się znaleźć na stronie, rzeczywiście na nią trafiły. Najprawdopodobniej tak właśnie będzie. Ta metoda importu treści z systemu WordPress.com na własny hosting nie powinna Ci sprawić większych problemów.
Przeniesienie bloga z WordPress.com na własny hosting
Jak widzisz, działanie to nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia – narzędzia służące do eksportu i importu są proste w obsłudze. Pamiętaj, aby poświęcić czas na wybór jak najlepszej oferty hostingowej. Weź pod uwagę wiele czynników, a więcej na ten temat dowiesz się z innego z moich poradników – jak wybrać hosting WordPress. Pamiętaj o przetestowaniu usługi, zanim się na nią zdecydujesz. W przypadku gdy firma nie daje Ci takiej możliwości albo nie oferuje zwrotu zapłaconej kwoty, jeśli zrezygnujesz po pewnym czasie, to lepiej zrezygnuj z takiej propozycji.