Instrukcja pokazująca jak krok po kroku włączyć obsługę Redis w PrestaShop za pomocą darmowej wtyczki (modułu) LiteSpeed Cache (LSCache).
Spis treściChcesz dowiedzieć się, jak sprawić, aby serwer WWW działał szybciej? Łatwo możesz sprawić, że Twój sklep będzie ładował się błyskawicznie. Zyska też szansę, aby pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania. Pomoże Ci w tym wszystkim włączenie obsługi Redis w Prestashop.
Nie jest to trudne zadanie i nie wymaga od Ciebie zaawansowanych umiejętności informatycznych. Stworzyliśmy kompleksowy poradnik, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Jego wdrożenie nie powinno zająć Ci dłużej niż zaledwie kilku minut.
Co to jest Redis i jaki jest z niego zysk dla Prestashop?
Redis to mechanizm przyśpieszający działanie stron internetowych. Ma postać bazy danych (jak MySQL), która działa jednak na zasadzie klucz-wartość. Z perspektywy użytkownika natomiast dzięki niemu witryna WWW wczytuje się krócej. W sklepie online sprawne i poprawne działanie to podstawa – zarówno dla klientów, jak i robotów Google.
W PrestaShop Redis występuje w roli cache (pamięci podręcznej). Redukuje potrzebę przetwarzania całego zbioru danych sklepu internetowego. W praktyce więc serwis działa poprawnie i o wiele szybciej. To oczywiście ma pozytywny wpływ na serwis na wielu poziomach. By jednak tak się stało, konieczne jest poprawne włączenie obsługi tego rozwiązania.
Sprawdzenie, czy serwer Redis jest włączony
Przed przystąpieniem do działania upewnij się, że Redis jest włączony na danym serwerze. Nie na każdym hostingu korzystanie z niego jest dozwolone. W wielu przypadkach za włączenie tej opcji musisz dodatkowo zapłacić. Zdarza się też, że niezbędne jest wykupienie odpowiedniego pakietu hostingowego. Niektóre serwisy natomiast po prostu nie mają go w swojej ofercie.
W cPanelu bardzo łatwo sprawdzisz, czy pamięć podręczna Redis jest dla Ciebie dostępna. Wystarczy jedynie, że wejdziesz w zakładkę „Redis Server”. Zależnie od usługodawcy i wyglądu panelu, może ona znajdować się w nieco innym miejscu. W przypadku DirectAdmin najczęściej Redis jest umieszczony w zakładce „Dodatkowe funkcje” lub podobnej.
W obu rozwiązaniach otworzenie właściwej podstrony powinno przynieść Ci niezbędne informacje. Zwykle znajdują się one w segmencie nazwanym np. „Status serwera”. Może on być określony jako „Włączony”, „Uruchomiony”, „WŁ” itp. Jeśli tak nie jest, w jego pobliżu zapewne znajdziesz przełącznik umożliwiającą zmianę tej wartości.
Jeśli nie widzisz takiej opcji, skontaktuj się z supportem hostingodawcy. Sprawna obsługa powinna poinformować Cię, z jakiego pakietu korzystasz. Wiązała się z tym będzie informacja, co zrobić, aby uruchomić w Twoim przypadku Redis.
Znalezienie odpowiedniej wtyczki
Uruchomienie Redis na Prestashop jest niemożliwe bez zainstalowania odpowiedniego pluginu. Najpopularniejszy, darmowy i zalecany jest w tym przypadku LiteSpeed Cache. Znaleźć go możesz na oficjalnej stronie wydawcy: LSCache for PrestaShop Download – LiteSpeed Technologies. To wersja dostosowana szczególnie do potrzeb oprogramowania serwerowego LiteSpeed, ale działa też na innych.
Dokładna instrukcja ściągania plików rozpisana jest na podanej wyżej stronie. Wtyczka zostanie pobrana w formacie .zip na dysk Twojego komputera. Zapisz ją w takim miejscu, żeby było ją później łatwo znaleźć, np. na pulpicie. Za moment bowiem będzie znów potrzeba w kolejnym kroku.
Instalacja i konfiguracja wtyczki obsługującej Redis Prestashop
Przejdź do strony panelu Prestashop w swoim hostingu. Zaloguj się, a następnie przejdź do zakładki „Moduły„. Tam znajduje się opcja „Menedżer modułów„, który musisz otworzyć.
W menedżerze znajdziesz w prawym górnym rogu opcję „Załaduj moduł” lub podobną. Naciśnij ją. Wyświetli Ci się wtedy na ekranie pole pozwalające na wgranie pobranego przed chwilą pliku z własnego dysku. Zgodnie z instrukcją możesz go wybrać lub przeciągnąć w wyznaczone pole.
Gdy wybierzesz odpowiedni plik z pluginem, system automatycznie rozpocznie instalację. Nie musisz robić nic więcej. Czytaj tylko komunikaty wyświetlające się na ekranie i postępuj zgodnie z nimi.
Kiedy instalacja dobiegnie końca, możesz przejść do zmiany ustawień wtyczki. Naciśnij w tym celu opcję „Konfiguracja”. To właśnie tam można włączyć LiteSpeed Cache. Zależnie od hostingu, rozwiązanie to może mieć różne formy. Podstawowy wariant to włącznik, który musisz przesunąć na pozycję „TAK”. Wtedy też powinien on zmienić kolor na zielony. Gdy to zrobisz, zapisz zmiany.
Jeśli wszystko przebiegło bez zakłóceń, Twój sklep zacznie działać znacznie szybciej. Za każdym razem, gdy ktoś będzie korzystał z serwisu, wywoływanie treści potrwa krócej. Taka optymalizacja powinna pomóc w przekonaniu do siebie nowych klientów.
Redis w Prestashop a SEO
Zastosowanie Redis w Prestashop ma znaczenie dla SEO. Witryna sprawniej działa i jest przyjaźniejsza dla użytkownika. To stawia ją w dobrym świetle podczas „oceny” dokonywanej przez roboty Google. Doceniają one bowiem serwisy działające szybko i bez zarzutu. Im krótszy czas wywoływania informacji (m.in. TTFB), tym wyższa ocena.
Admin ma szansę dzięki temu odnotować wyższe wyniki ruchu organicznego. Wynikają one z tego, że serwis może zacząć pojawiać się wyżej w wyszukiwarce. E-sklep staje się bardziej widoczny i odwiedza go coraz więcej użytkowników. To z kolei wpłynąć może na wyższe zyski.
Oczywiście na SEO wpływa o wiele więcej kwestii niż tylko szybkość działania aplikacji. Przyśpieszając stronę, możesz sporo zyskać. Sprawdź to rozwiązanie i zobacz, jaki przyniesie efekt. Pamiętaj ponadto, że redukując czas odpowiedzi strony, dbasz też pozytywnie na wizerunek witryny. Redis ma więc liczne zalety i jest w stanie generować dla Ciebie korzyści na wielu polach.
Zobacz też: Jak włączyć obsługę Redis w WordPressie?