🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

7 min. czytania

Domeny z polskimi znakami (IDN)

Domeny polskie IDN

Fot. MM / Storyset

Domeny z polskimi znakami diakrytycznymi: jak działają? Czy i kiedy warto wybrać domenę z ogonkami? Jak dodać domenę IDN do hostingu?

Spis treści
Domeny

Wielu internautów nie wie, że istnieją domeny z polskimi znakami diakrytycznymi. To tzw. domeny IDN, których wyróżnikiem są znaki narodowe, charakterystyczne dla danego języka. Kiedy jednak warto używać znaków narodowych i w jaki sposób zarejestrować taką nazwę domeny?

Domeny z polskimi znakami nie cieszą się przesadnią popularnością wśród właścicieli witryn WWW. Większość rejestracji w Polsce dotyczy mimo wszystko klasycznych wersji nazw stron. Mowa tu o nazwach bez charakterystycznych w języku polskim „ogonków”. Nie oznacza to jednak, że wstawienie ł, ń, ó, ś czy innych znaków do domeny jest niemożliwe. Co więcej, zarejestrowanie takiego adresu nie jest wcale znacznie bardziej skomplikowane niż klasycznych rozwiązań.

Przygotowując Twoją stronę WWW, zapewne zastanawiasz się nad nazwą domeny. Musi być łatwa do zapamiętania, prosta do wpisania i charakterystyczna, by wyróżnić się na tle konkurencji. Co więcej, powinna też kojarzyć się z Twoją firmą, oferowanym produktem, e-biznesem czy sektorem, w którym działasz. W takim przypadku domeny z narodowymi znakami diakrytycznymi mogą okazać się bardzo pomocne. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat.

Czym są domeny IDN?

Domeny IDN (and. Internationalized Domain Name) mogą zawierać litery charakterystyczne dla języka. W przypadku polskiego mowa tu o takich znakach, jak m.in. ę, ł, ń, ó itd. W ten sposób Twoja strona WWW otrzyma typowo polsko brzmiącą nazwę. Może nadać to tej charakteru i jasno wskazać użytkownikom, że mają do czynienia z polskim przedsiębiorstwem.

Posługiwanie się polskimi znakami diakrytycznymi (np. ą, ć, ę, ł) wyróżnia domenę spośród wielu innych adresów. Bez wątpienia wpływa na jej oryginalność na rynku o ogromnej konkurencji. Bywa pomocne też w przypadku zachowania oryginalnej pisowni danej marki, produktu lub nazwiska. Szczególnie przydatne jest to w przypadku nowego nazewnictwa, które możesz usiłować zaszczepić w swoich odbiorcach.

Czytaj też: Co to jest domena internetowa? Jak działa?

Formaty domen IDN

Adresy witryn internetowych pod postaciami domen IDN występują w internecie w dwóch postaciach:

  1. w formie znaków ASCII – przyjmuje postać rozpoczynającą się od prefiksu „xn--„. Zawiera znaki alfabetu łacińskiego. Jest formą, w której domeny przechowywane są w zasobach DNS.
  2. pod postacią unikodową – postać unikodowa jest szczególną formą zapisu. Pozwala na zawarcie znaków diakrytycznych, charakterystycznych dla konkretnego języka.

Domeny z polskimi znakami a NASK

Domeny .PL (w tym polskie domeny regionalne i domeny funkcjonalne) są nadzorowane przez NASK, czyli Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. Domeny IDN są ich szczególnym rodzajem, zatem także podlegają kontroli wspomnianej jednostki. To ona dopuściła je do użytku dokładnie 11 września 2003 roku.

Co istotne, umowa z NASK zakłada jedynie rejestrację i utrzymanie nazwy domenowej w postaci ASCII. Nie obejmuje to już adresu w formie unikodowej, która jest umowna. W praktyce postać ASCII zmienia się w formę unikodową dopiero w przeglądarce internetowej.

Domeny są rejestrowane zgodnie z obowiązującym w chwili rejestracji standardem. Co w chwili ewentualnej zmiany powszechnie obowiązującego standardu? NASK zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za wprowadzoną metamorfozę.

Gdzie zarejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi?

Adres z polskimi znakami diakrytycznymi możesz zarejestrować przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej. Zrobisz to za pośrednictwem każdego rejestratora, który oficjalnie współpracuje z NASK. Są to najczęściej:

  • samodzielnie, zewnętrzne serwisy „handlujące” domenami,
  • firmy oferujące hosting, umożliwiające klientom „przy okazji” rejestrację domeny.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy domena jest wolna? i Jak zarejestrować domenę? Instrukcja

Koszt rejestracji domeny zawierających znaki diakrytyczne nie różni się specjalnie od standardowej nazwy. Wiele oczywiście zależy od samego serwisu, ale zwykle jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych rocznie. Jak wspominaliśmy, rejestracja dotyczy postaci ASCII domeny. Za pojawienie się polskich znaków odpowiadają przeglądarki.

Zobacz też: Opcja na domenę: Co to? Jak działa? Jak założyć?

Czy jest sens wprowadzania znaków diakrytycznych w domenie?

Każda domena IDN, np. kąt.pl (zamiast kat.pl) czy rąb.pl (zamiast rab.pl) jest czytelniejsza dla polskiego odbiorcy. Polskie znaki sprawiają, że może ona lepiej charakteryzować dane miejsce w sieci. To pozwoli Ci lepiej sprecyzować jego profil i uniknąć pomyłek użytkowników, którzy poszukiwali słowa o zbliżonym układzie znaków. Domeny IDN nie mają także negatywnego wpływu na SEO (zob. wpływ domeny na SEO / pozycjonowanie).

Z drugiej natomiast strony dysponowanie takimi znakami, jak choćby ć, ę, ł, ń i inne, stanowi spore utrudnienie. Jeśli bowiem użytkownicy nie wpiszą ich do paska przeglądarki, to nie zostaną na nią przekierowani. W XXI wieku natomiast nie każdy internauta pamięta, by nazwy zapisywać zgodnie ze wszystkimi regułami językowymi. Oczywiście w takiej sytuacji możliwy jest zakup domeny w dwóch postaciach i ustawienie odpowiedniego przekierowania. To natomiast dodatkowe koszty. Właśnie dlatego domena z polskimi znakami narodowymi nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, jako jedyna domena.

Dodawanie domen IDN

Dodawanie domen z polskimi znakami nieco różni się od procesu realizowanego w przypadku zwykłego adresu. Mimo niewielkich zmian jednak na pewno sobie z tym poradzisz. Wystarczy tylko, że najpierw zdobędziesz zapis swojego adresu w formie ASCII. Dotyczy to zarówno podpinania domeny do cPanel, jak i DirectAdmin.

Możesz wykorzystać do tego oficjalnego tłumacza, udostępnianego przez NASK. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://www.dns.pl/IDN#tlumacz i wkleisz domenę w puste okienko. Następnie naciśnij przycisk „Tłumacz na ASCII„. Poniżej prezentujemy wynik dla strony „przykład.pl”.

Dodawanie domen IDN w DirectAdmin

Gdy masz już domenę w ASCII, zaloguj się do swojego panelu administratora w DirectAdmin. Dane logowania powinien przekazać Ci hostingodawca po założeniu u niego konta. Wygląd tej strony może różnić się w zależności od danego serwisu. W menu zawsze natomiast znajdziesz zakładkę związaną z zarządzaniem domenami. W przypadku wersji demo, którą prezentujemy poniżej, znajduje się ona w „Zarządzaniu kontami”. Nazwana została „Ustawienie domeny„.

Po przejściu do tej zakładki znajdź opcję „Dodaj nową domenę” lub podobną. Naciśnij ją, a pojawi się okno pozwalające na wprowadzenie danych. W puste pole wklej adres IDN w formie ASCII, skopiowany ze strony NASK. Możesz też ustawić tam dodatkowe funkcjonalności dla tej domeny.

Po wszystkim naciśnij „Utwórz” lub „Dodaj” i gotowe. Nowa domena IDN powinna zostać dołączona do Twojego serwera. Czasem proces wdrażania zmian zajmuje dość długi czas. Wskazane jest więc, by przeprowadzać go w godzinach mniejszego ruchu w serwisie, np. w nocy.

Dodawanie domen IDN w cPanel

Procedura dodawania nowej domeny IDN w cPanel przebiega identycznie jak w DirectAdmin. Najpierw skorzystaj z tłumacza, by zamienić adres w formę ASCII. Następnie skopiuj jego nową wersję i zaloguj się do swojego konta w panelu administracyjnym cPanel.

Znajdź zakładkę związaną z zarządzaniem Domenami. Jej wygląd i nazewnictwo również mogą być różne. W darmowej wersji demo serwisu została ona nazwana po prostu „Domeny„. Tam też znajduje się odpowiednia opcja o tej samej nazwie, którą należy nacisnąć.

System przekieruje Cię do listy wszystkich domen przypisanych do serwera. Tam możesz nacisnąć przycisk „Dodaj nową domenę” lub podobny. Sprawi to, że na ekranie pojawi się formularz umożliwiający wprowadzenie nowego adresu. Wklej tam domenę w formie IDN i uzupełnij podstawowe informacje na jej temat. Następnie naciśnij przycisk „Dodaj”, „Prześlij” lub podobny i gotowe. Od tej chwili ten hosting będzie umożliwiał obsługę Twojej nowej domeny.

Domena IDN – zalety oraz wady

Trzeba pamiętać, że domeny IDN dotyczą nie tylko Polski. Nazwy stron mogą wyróżniać się znakami narodowymi innych państw. Korzyści (i wady) z tego wynikające są natomiast takie same, niezależnie od kraju.

Zalety polskich znaków w domenie

  • pozwala stronie wyróżnić się na tle konkurencji,
  • łatwiej zapadnie w pamięć użytkownikom,
  • wierne odwzorowanie nazwy serwisu, produktu, nazwiska czy e-biznesu;
  • spójność wizerunkowa marki,
  • umocnienie więzi z krajem działania,
  • transfer domeny z polskimi znakami odbywa się tak samo, jak w przypadku zwykłego adresu,
  • wzmocnienie więzi z polskim użytkownikiem.

Wady polskich znaków w nazwie domeny

  • trudniejsze do wpisania przez użytkowników w wyszukiwarce,
  • adres nieczytelny dla obcokrajowców,
  • zamknięcie na rynki zagraniczne,
  • wpisanie domen bez znaków narodowych nie spowoduje wyświetlenia danej strony.

Czy warto mieć znaki diakrytyczne w domenie?

Polskie znaki, które zdobią domenę internetową, bez wątpienia mają swoje zalety. Dzięki nim adres wygląda unikatowo i przyciąga uwagę użytkownika. Pozwala na wierne zachowanie nazwy produktu, nazwiska czy przedsiębiorstwa. Od strony technicznej, dla przeglądarki już dawno taka domena nie stanowi wyzwania. Jej rejestracja trwa krótką chwilę, podobnie jak dodawanie jej do hostingu w panelu klienta.

Wszystko to nie oznacza niestety, że domena z polskimi znakami jest pozbawiona wad. Wielu użytkowników internetu nie pamięta o stosowaniu znaków diakrytycznych. Wykorzystywanie ich utrudni Ci też rozwój firmy i rozpoczęcie ekspansji międzynarodowej. Zagraniczni odbiorcy nie mają bowiem polskich znaków, więc wpisanie adresu będzie dla nich problemem. Posiadanie dwóch domen (z polskimi znakami i bez nich) jest związane natomiast z większymi wydatkami.

Musisz samodzielnie zadecydować więc, czy chcesz mieć domenę IDN mimo jej wad. Zastanów się nad przyszłością swojego biznesu i ustal priorytety. Na tej podstawie na pewno uda Ci się wymyślić rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego internetowego biznesu.

Ja, gdy rejestruję jakąś domenę, w której nazwie występowałyby polskie znaki, zawsze kupuję 2 domeny: w wersji z Polskimi znakami i bez. Następnie przekierowuje domenę w wersji „z ogonkami” na wersję „bez ogonków”, która jest tą główną. Tak jest w przypadku domeny https://jakwybraćhosting.pl, która przekierowana jest (przekierowaniem stałym 301) na https://jakwybrachosting.pl. W ten sposób zawsze dostępne są obie wersje, niezależnie co czytelnik czy odbiorca wpisze w pasku przeglądarki.