🍪 Można ciasteczko?

Ta strona chce wykorzystywać pliki cookie do analizowania ruchu oraz mierzenia skuteczności i personalizacji reklam zgodnie z polityką prywatności. Zgadzasz się?

PORADNIKI

5 min. czytania

HTTP/3

Serwery

Fot. Freepik

Poznaj HTTP/3 – protokół przyspieszający internet i strony WWW. Jak działa? Czym różni się od poprzedników? Jak sprawdzić, czy hosting go obsługuje?

Spis treści
Serwer

Protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol) stanowi jedną z podstaw internetu. Wykorzystywany jest już od 1990 roku i nieustannie rozwijany. Pozwala on na komunikację między klientem a serwerem. Kim jest klient? To urządzenie, z którego korzystasz, żeby łączyć się z siecią, np. laptop czy smartfon. Obecnie najnowszą wersją tego protokołu jest HTTP/3. Co daje to rozwiązanie? Czy powinieneś szukać wyłącznie hostingów wspierających ten protokół?

Protokół HTTP

W 1991 roku pojawiła się pierwsza wersja tego protokołu oznaczona jako HTTP/0.9. Następnie, 5 lat później, udostępniono wersję poprawioną – HTTP/1.0. W 1997 roku wprowadzono HTTP/1.1, w którym wdrożono wiele modyfikacji. W przypadku wersji 1.0 każdy element strony wymagał osobnego połączenia. Tzn. jeśli witryna składała się z 10 obrazków, to do pobrania każdego z nich konieczne było nawiązanie nowego połączenia. To powodowało, że strony ładowały się wolno.

Kiedyś witryny były zdecydowanie prostsze, a jednak użytkownicy musieli długo oczekiwać na możliwość ich przeglądania. Na standard HTTP/2 przyszło nam czekać aż do 2015 roku. Co ciekawe, od tego momentu upłynęło 5 lat, a w dalszym ciągu wiele hostingów nie wspiera tej wersji HTTP, a co więcej ona wcale nie jest najnowsza. Według danych w3techs.com z lutego 2021 roku obecnie zaledwie 50 proc. witryn na świecie korzysta z HTTP/2.

Procent stron na świecie używających HTTP/2 - diagram
Procent stron na świecie używających HTTP/2

Zaskakujące, prawda? Tym bardziej, że ta wersja protokołu naprawdę wiele zmieniła. Zerknij na wynik testu, który możesz sam przeprowadzić na http2demo.io:

HTTP/1.1 - 2,71 sek., HTTP/2 - 0,74 sek.
Wyniki testu: HTTP/1.1 – 2,71 sek., HTTP/2 – 0,74 sek.

Różnica w czasie wczytywania obrazka jest duża. Dlatego sugeruję, że jeśli dany hosting nie zapewnia wsparcia dla HTTP/2, to najlepiej z niego zrezygnować. Moim zdaniem jest to wymóg absolutnie podstawowy i nie warto brać pod uwagę usług, które nie oferują tego rozwiązania.

Twoja strona może się ładować wolniej, co negatywnie wpłynie na jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania Google, ale również na konwersję i zadowolenie użytkownika. Nie popełniaj tego błędu – możesz przebierać w sprawdzonych ofertach z HTTP/2.

Protokół ten dostępny jest od 2015 roku, ale w kolejnych miesiącach po jego wdrożeniu nie było nic słychać na temat aktualizacji. Czy był to powód do niepokoju? Nie, gdyż już w 2016 roku pojawił się protokół QUIC, na którym opiera się HTTP/3. 

Zobacz: Co to jest protokół HTTPS i jak działa?

Co daje HTTP/3?

Wspomniany QUIC został opracowany przez Google już 2012 roku, a rok później go opublikowano. W zasadzie jego nazwa brzmi Quick UDP Internet Connections, czyli szybkie połączenia internetowe UDP.

Co daje ten protokół? Dowiedziono wielu jego zalet. M.in. zmniejsza on opóźnienie przy połączeniu pomiędzy serwerem a przeglądarką. Co istotne, udowodniono również, że eliminuje on około 30 proc. buforowań, które przerywają korzystanie z YouTube. Już w 2015 roku połowa serwerów Google działała na podstawie QUIC. Na pewno w tym przypadku możemy mówić o przełomie i rozwiązaniu, które przyspieszy internet.

Czy to oznacza, że zainteresowanie protokołem HTTP/3 dynamicznie rośnie? Na razie trudno mówić o ogromnej popularności tej wersji HTTP. Korzysta z niej zaledwie 5 proc. stron na świecie. W pewnym momencie liczba witryn wzrosła do ponad 7 proc., ale później nastąpił spadek. Pierwsza polska firma hostingowa wprowadziła wsparcie dla tego rozwiązania już kilka lat temu.

Procent stron na świecie używających HTTP/3 - diagram
Procent stron na świecie używających HTTP/3

HTTP/3 to protokół podobny do HTTP/2, ale zastosowano w nim wiele usprawnień. Nie tylko wyeliminowano problemy znalezione w poprzednim HTTP – wdrożone zmiany przełożyły się na przyśpieszenie działania witryn. Oto największe korzyści, jakie niesie HTTP/3 w stosunku do HTTP/2:

  • Brak blokowania nagłówka HTTP podczas multipleksowania – efektem jego blokowania było to, że oczekiwanie na wymaganą odpowiedź zatrzymywało całe połączenie. W HTTP/3 utrata jednego pakietu nie stopuje pozostałych. 
  • Krótszy czas nawiązywania połączenia – HTTP/3 wykazuje większą prędkość, szczególnie w przypadku pobierania wielu elementów jednocześnie. W tym protokole wyeliminowano potwierdzenia TSL podczas konfigurowania połączenia. 
  • Lepsze szyfrowanie i uwierzytelnianie – nowa wersja zapewnia bezpieczniejsze połączenie niż poprzednia.
  • Dokładniejsza transmisja danych – przepływ danych jest szybszy i bardziej precyzyjny niż w poprzedniej wersji. 
  • Migracja połączeń – możliwa jest płynna migracja połączeń między sieciami i nie ma potrzeby tworzenia nowego połączenia. 
  • Szybsze nawiązywanie kolejnych połączeń – przekłada się to na sprawniejsze ładowanie się strony. 
Grafika pokazująca połączenie z użyciem HTTP/3
Grafika pokazująca połączenie z użyciem HTTP/3

Jak sprawdzić, czy hosting obsługuje HTTP/3?

Masz kilka możliwości. Pierwszym, prostym sposobem jest skorzystanie z tego narzędzia: https://gf.dev/http3-test. Wystarczy, że podasz adres strony, która znajduje się na danym hostingu. 

Wynik testu: onet.pl nie używa HTTP/3
Wynik testu: onet.pl nie używa HTTP/3

Drugim narzędziem, z którego możesz skorzystać w tym samym celu jest to: https://www.http3check.net/. Korzystasz z niego na tej samej zasadzie:

Wynik testu: jakwybrachosting.pl używa HTTP/3
Wynik testu: jakwybrachosting.pl używa HTTP/3

Trzecim sposobem jest skorzystanie z Google Chrome, czyli popularnej przeglądarki.

Następnie uruchom narzędzia dla deweloperów (CTRL+SHIFT+I). Zobaczysz tam w zakładce „Network” i kolumnie „Protocol” oznaczenie „h3” w przypadku tych serwerów, które obsługują HTTP/3.

HTTP/3 protokołem przyszłości? 

Trudno traktować HTTP/3 jako rozwiązanie, które w najbliższym czasie stanie się powszechne. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. Żeby to było możliwe, przede wszystkim protokół ten musi się stać standardem w ofercie firm hostingowych.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wielu specjalistów nie podchodzi do niego entuzjastycznie. Twierdzą, że został on wprowadzony zbyt szybko od premiery HTTP/2. Czy nowa wersja będzie pozytywnie wpływać na SEO strony? Owszem, skoro umożliwia ona szybsze ładowanie się witryny (zob. Jak przyspieszyć stronę internetową?).

Wydaje mi się, że upowszechnienie się HTTP/3 jest kwestią czasu, a ponadto zapewne będzie ona dopracowywana.