DNS Anycast: Co to jest? Jak działa? Jak wpływa na szybkość i bezpieczeństwo stron WWW? Czy warto wybrać hosting z DNS Anycast?
Spis treściJeśli szukasz usługi hostingowej, to szczególne znaczenie powinno mieć dla Ciebie to, czy strony WWW ładują się szybko. Nie chodzi wyłącznie o wygodę i komfort – ma to wpływ m.in. na poziom konwersji. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo, czyli rozwiązania minimalizujące ryzyko włamania i kradzieży danych. Dlatego warto brać pod uwagę hostingi, które oferują DNS Anycast. Co to oznacza?
Czym jest DNS?
Z pojęciem serwerów DNS musiałeś się spotkać, jeśli korzystasz z domen. Żeby powiązać daną nazwę z hostingiem, musisz podać nazwy serwerów DNS, które otrzymasz od danej firmy hostingowej. Powinieneś znaleźć je bez większych problemów po zalogowaniu się do panelu administracyjnego usługi.
Ale czym właściwie jest DNS? To skrót od Domain Name System, czyli system nazw domen. W dużym uproszczeniu to dzięki temu rozwiązaniu, zamiast podawać trudny do zapamiętania adres IP, wchodzisz na daną stronę, wpisując w przeglądarce jej prosty adres. Kiedy go wprowadzisz, to przeglądarka najpierw ustali IP serwera, na którym znajdują się pliki strony. Dzięki serwerom DNS przeglądarka uzyskuje informację, skąd może pobrać serwis.
Serwery DNS można podzielić na:
- Autorytatywne – przechowują konfigurację domen.
- Rekurencyjne – szukają adresów IP dla domeny.
Żeby Twoja strona czy poczta funkcjonowały, konieczne jest działanie serwerów DNS. Serwery te są one często atakowane przez hakerów, gdyż ich sparaliżowanie może spowodować, że wystąpi problem z możliwością przeglądania stron, które na danym serwerze są obsługiwane. Dlatego korzystanie z jednego serwera DNS jest złym rozwiązaniem.
Powinno się stosować ich kilka, żeby w razie kłopotów z jednym, możliwe było odpytanie innego. Dzięki takiemu zabezpieczeniu Twoje strony zawsze będą działać. Niezbędny do tego celu jest DNS Anycast.
DNS Anycast – jak to działa i co daje?
W przypadku korzystania z DNS Anycast użytkownik otrzymuje odpowiedź z serwera DNS zlokalizowanego najbliżej niego. Np. internauta z Polski dostanie odpowiedź z serwera w naszym kraju, użytkownik sieci z USA – z serwera w USA, a osoba z Australii – z Australii.
Równe dobrze najbliższy serwer użytkownika z Polski może się znajdować w Niemczech, a internauty z Kanady w USA. Zasada jest taka, że zawsze zostanie odpytana najbliższa lokalizacja.
Co Ci daje korzystanie z DNS Anycast? Oto dwie kluczowe korzyści:
- Bezpieczeństwo – Twoje usługi będą cały czas dostępne. Nawet jeśli dojdzie do ataku na dany serwer DNS, to wtedy zostanie odpytany inny, dostępny, dzięki czemu użytkownik będzie mógł zapoznać się z zawartością strony. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa hostingu.
- Szybkość – internauta będzie się łączyć z serwerem DNS znajdującym się najbliżej jego fizycznej lokalizacji, czyli strona szybciej mu się załaduje. Ma to wpływ na szybkość hostingu.
Być może zdajesz już sobie sprawę z tego, jakie znaczenie w sieci ma szybkość ładowania się strony. Jest to istotne z wielu względów, a w tym:
- Szybsza strona może mieć wyższą pozycję w wynikach naturalnych Google, gdyż jest to jeden z czynników rankingowych tej wyszukiwarki (zobacz: Core Web Vitals).
- Każda dodatkowa sekunda ładowania się strony wiążę się z obniżeniem konwersji. Jak podaje Google, jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, to ponad połowa użytkowników ją zamyka i otwiera kolejną pozycję z listy wyników wyszukiwania. Z infografiki „The Power of One Second”, opublikowanej przez serwis WPEngine.com, można wysnuć wniosek, że spowolnienie strony o sekundę powoduje zmniejszenie konwersji aż o 7 proc.!
Zatem nie ma co ukrywać, że DNS Anycast jest czymś, z czego warto korzystać. Niestety, ale nie jest to opcja dostępna we wszystkich firmach hostingowych. W wielu przypadkach może to być czynnik przeważający o wyborze danej oferty.
Jak używać DNS Anycast? Najczęściej zabezpieczenie zostanie automatycznie uruchomione dla wszystkich serwisów utrzymywanych na serwerach DNS danej firmy hostingowej. Nie będzie to wymagało żadnej reakcji z Twojej strony.